Bezpieczeństwo pracy na linii produkcyjnej w branży samochodowej
Współczesna linia produkcyjna
Pomimo licznych wad prezentowanego wcześniej podejścia, jego spektakularne efekty spowodowały, że system produkcji oparty o linię produkcyjną przyjął się w wielu przedsiębiorstwach, w tym w branży samochodowej. Jednak obecnie wielką wagę przywiązuje się nie tylko do jakości wyrobów, redukcji czasu procesu i obniżenia jego kosztów, ale równie ważne są zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Problem bezpieczeństwa pracowników podczas wykonywania przez nich zadań zawodowych na zautomatyzowanej linii produkcyjnej jest szczególnie ważny w branży samochodowej. Zachodzą tam dość szczególne warunki pracy, mające szerokie spektrum, które należy wziąć pod uwagę przy rozważaniach na temat bezpieczeństwa pracy, to znaczy:
- zakres czynności w zależności od tego, co jest produkowane (części, podzespoły, cały pojazd);
- wykorzystywane technologie;
- jaka jest pozycja pracownika podczas wykonywania poszczególnych zadań;
- jakie materiały i substancje są obecne w procesie produkcyjnym;
- wykorzystywane narzędzia i maszyny;
- jak wygląda sprawa obciążenia pracą pracownika (czas na wykonanie zadania, liczba czynności składająca się na jeden cykl i stopień ich skomplikowania itp.).
Pracownicy linii produkcyjnych
Ogół pracowników linii produkcyjnych dzieli się zwykle na kilka szczebli hierarchii (mistrz, brygadzista, operator montażu). Zadaniem mistrzów jest między innymi:
- wspieranie podwładnych w zapewnieniu operatorom montażu warunków pozwalających na pracę zgodną ze standardem,
- zapewnienie pomocy służb wsparcia produkcji przy przygotowaniu, aktualizacji i [...]