Bezpieczeństwo pożarowe budynków
Budynki oraz wszelkie urządzenia z nimi związane powinny być projektowane i wykonane w taki sposób, by nie dopuścić do powstania pożaru. Jakich ustaleń zatem powinni przestrzegać właściciele lub zarządcy budynków?
W odniesieniu do art. 61 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. 1994, nr 89, poz. 414), właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany utrzymywać i użytkować obiekt budowlany w całości; jak i jego części w należytym stanie technicznym, z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa pożarowego. W tym powinien zapewnić bezpieczne użytkowanie w razie wystąpienia czynników zewnętrznych, między innymi takich jak pożary. Zgodnie z artykułem 91a tejże ustawy, za nieprzestrzeganie art. 61 właścicielowi lub zarządcy budynku grozi odpowiedzialność karna w postaci grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.
Właściciel lub zarządca budynku podczas prowadzenia budowy, rozbudowy, nadbudowy i przebudowy, jak również w przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu jest zobowiązany do określenia stopnia zagrożenia pożarowego i wybuchowego, który zależy głównie od konstrukcji obiektu, rodzaju prowadzonych w nim procesów produkcyjnych oraz stosowanych urządzeń i instalacji technicznych. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiór...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych