Bezpieczeństwo i higiena pracy przy pracach leśnych
Zagrożenia w leśnictwie związane z ochroną przeciwpożarową
Zagrożenie pożarowe na terenie lasów w Polsce występuje we wszystkich miesiącach od marca do września. Częstotliwość występowania pożarów wyraża średnia roczna liczba pożarów lasu w okresie ostatnich 10 lat przypadających na 10 km2 powierzchni leśnej, a czynnik drzewostanu opiera się o wartości procentowe drzew [6]. Posługiwanie się otwartym ogniem w lesie i w odległości do 100 m od lasu, a związane z gospodarką leśną, powinno odbywać się ze szczególnym przestrzeganiem zasad przeciwpożarowych. Nadleśniczy wydaje zgodę na technologiczne stosowanie ognia poprzez wyznaczenie miejsca, czasu i określonych warunków (zabezpieczeń). Wyorany pas zaporowy w najbliższej odległości od krawędzi lasu stanowi drogę komunikacyjną na obwodzie ewentualnego pożaru.
System obserwacji i alarmowania w lasach podczas prowadzonych prac wycinkowych składa się ze stałej sieci obserwacji naziemnej, prowadzonej przez leśników patroli, punktów alarmowo-dyspozycyjnych wraz z siecią łączności. Sieć obserwacji naziemnej tworzą punkty, z których można obserwować tereny leśne, np. wieże obserwacyjne i telewizyjne. Przeciwdziałanie powstawaniu pożarów obejmuje szereg zakazów, m.in.:
- zakaz pozostawiania chrustu i nieokrzesanych ściętych drzew w odległości mniejszej niż 30 m od skraju toru kolejowego lub drogi publicznej,
- rozniecania ognia (poza miejscami do tego wyznaczonymi), palenia tytoniu, ustawiania stogów na obszarze łąk torfowisk, wrzosowisk w odległości 100 m od granicy lasu.
Zapobieganie powstawaniu pożarów polega w głównej mierze na zapewnieniu koniecznych warunków ochrony technicznej oraz stworzeniu warunków organizacyjnych, formalnych zapewniających ochronę ludzi i...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych