Baterie litowe – bezpieczne użytkowanie, transport i magazynowanie
Użytkowanie i magazynowanie baterii
Podczas codziennego posługiwania się bateriami należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które minimalizują ryzyko wystąpienia niepożądanych wypadków. W związku z tym należy:
- unikać obciążeń termicznych (narażania na zbyt wysoką i niską temperaturę),
- chronić przed wilgocią (kontakt bezpośredni i zbyt wysoka wilgotność powietrza),
- unikać uszkodzeń mechanicznych,
- ostrożnie ładować,
- używać oryginalnych lub odpowiednio dobranych ładowarek.
Baterie należy przechowywać w suchym, wentylowanym miejscu, z dala od wilgoci, źródeł ciepła i otwartego ognia. Temperatura magazynowania, która jest zalecana, mieści się w przedziale 10-30 stopni Celsjusza. Temperatury wyższe natomiast, powyżej 70 stopni Celsjusza mogą spowodować wyciek i uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest również, aby ogniwa i baterie przechowywać w oryginalnym, zabudowanym opakowaniu, z zastosowaniem zabezpieczeń przeciwdziałających zwarciu. Ogniwa i baterie powinny być magazynowane z dala od:
- materiałów wybuchowych (za wyjątkiem 1.4 S),
- gazów palnych,
- materiałów: ciekłych zapalnych, stałych zapalnych oraz utleniających,
- materiałów samoreaktywnych i nadtlenków organicznych.
WAŻNE
Największymi restrykcjami w zakresie przewozu baterii litowych charakteryzuje się transport lotniczy. Wynika to z jego specyfiki i ograniczonych możliwości w zakresie awaryjnego reagowania w porównaniu do innych rodzajów transportu. Świadczy m.in. o tym fakt, że ogniwa i baterie, które są wysyłane bez żadnych urządzeń (UN 3090/UN 3481), mogą być przewożone [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!