Baterie litowe – bezpieczne użytkowanie, transport i magazynowanie
Baterie litowe - przewóz
Uwzględniając problematykę przewozu towarów niebezpiecznych, wyroby te podzielono na następujące obszary:
- Baterie litowe metaliczne – zwykle są to baterie pierwotne (nieładowalne), zawierające lit metaliczny lub jego związki, stanowiące anodę. W zależności od rodzaju katody i elektrolitu baterie te mogą wykazywać całe spektrum zalet (skuteczność w niskich temperaturach, niskie koszty produkcji) i wad. Te ostatnie to: możliwość nadmiernego wzrostu ciśnienia podczas zwarcia, pasywacja anody, możliwość samowyładowania w podwyższonych temperaturach, niska wartość napięcia nominalnego. Wyroby te powszechnie wykorzystuje się do zasilania urządzeń takich jak: zegarki, kalkulatory, wagi, rejestratory temperatury i urządzenia pomiarowe.
- Baterie litowo-jonowe – to wtórne (ładowalne) akumulatory, w których rolę elektrolitu pełnią sole litowe (np. LiPF6, LiBF4, LiClO4, LiCF3SO3) rozpuszczone w mieszaninie rozpuszczalników organicznych. W tej kategorii są również baterie litowo-polimerowe zawierające elektrolity o zróżnicowanych strukturach polimerowych. Wyrobów tych powszechnie używa się do zasilania:
- telefonów komórkowych,
- tabletów,
- laptopów,
- odtwarzaczy multimedialnych,
- waporyzatorów i e-papierosów,
- elektronarzędzi oraz pojazdów elektrycznych (hulajnogi, deskorolki i rowery elektryczne).
Baterie litowe, czyli towary niebezpieczne klasy 9
Zarówno ogniwa, jak i baterie litowe zaklasyfikowano jako towary niebezpieczne klasy 9 – Różne materiały i przedmioty niebezpieczne. Pozycje te można klasyfikować w następujący sposób:
- UN3090 – Lithium metal batteries/Akumulatory litowe metaliczne (włącznie z akumulatorami ze stopami litu),
- UN3480 – Lithium [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!