Baterie litowe – bezpieczne użytkowanie, transport i magazynowanie
Około 60% baterii na rynku stanowią baterie litowe. Powinny być one transportowane i magazynowane wedle ściśle określonych zasad. O jakich zasadach należy pamiętać podczas codziennego posługiwania się bateriami, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków?
W obecnych czasach trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości bez użycia najróżniejszych urządzeń i sprzętów – smartfonów, tabletów, laptopów, elektronarzędzi, a nawet pojazdów elektrycznych. Można więc śmiało stwierdzić, że baterie litowe towarzyszą nam nieustannie w życiu codziennym. Mimo że termin ten odnosi się do rodziny baterii o różnym składzie chemicznym, zawierającym wiele rodzajów katod i elektrolitów, jedno jest pewne – zawarty w nich lit jest metalem, który wykazuje wysoką aktywność chemiczną. Przez to przeciążenie termiczne i elektryczne takiej baterii i/lub uszkodzenie mechaniczne może stać się przyczyną groźnego pożaru.
Niewielu więc użytkowników zdaje sobie sprawę, że baterie i urządzenia je zawierające powinno się transportować i magazynować wedle ściśle określonych zasad, a co za tym idzie, nie stosuje przepisów regulujących postępowanie z tymi wyrobami. Mimo zagrożeń wynikających z nieodpowiednich warunków realizacji przewozu, manipulowania towarem i magazynowania, trudno jest wyeliminować lit z procesu produkcyjnego ogniw i baterii. Metal ten zawdzięcza tę popularną rolę temu, że:
- wykazuje niski potencjał standardowy (-3,04 V w stosunku do standardowej elektrody wodorowej),
- jest najlżejszym metalem,
- gwarantuje wysoką gęstość energii.
W związku z powyższym szacuje się, że 60-70% na rynku baterii stanowią baterie litowe.
Wypadki, incydenty i zdarzenia ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych