Badania profilaktyczne pracowników po zmianach
Pracodawcy odgrywają fundamentalną rolę w ochronie zdrowia swoich pracowników. Odpowiadają za badania wstępne, okresowe, kontrolne i nie tylko. Przybliżamy, jakie zmiany weszły w życie po nowelizacji rozporządzenia z 1996 roku.
Zgodnie z Rekomendacją Komitetu Ekspertów WHO ochrona zdrowia pracujących to współcześnie zestaw bardzo różnych przedsięwzięć. Mają one zapewnić, by stan zdrowia osób wykonujących pracę nie ulegał szybszej degradacji, aniżeli następuje to w wyniku fizjologicznego starzenia się organizmu. Do podstawowych instrumentów prawnych w zakresie ochrony zdrowia pracujących w Polsce należą badania profilaktyczne pracowników. Badania profilaktyczne stanowią ważne narzędzie ochrony zdrowia pracujących. Ich istotą jest zapobieganie wykonywaniu przez pracownika takiej pracy, jaka ze względu na stan jego zdrowia mogłaby się okazać dla niego szkodliwa lub niebezpieczna. Na pracodawcy ciąży obowiązek zorganizowania i wykonywania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami.
Od 16 grudnia 2020 roku zmieniły się zasady przeprowadzania badań pracowników w jednostkach służby medycyny pracy z uwagi na wejście w życie nowelizacji dotychczasowych przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy, tj. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 2131). Przedmiotem artykułu jest przedstawienie kwestii badań profilaktycznych pracowników z uwzględnieniem najnowszych zmian prawa dotyczących zakresu badań.
Podstawy prawne
Podstawowym źródłem prawa w zakresie [...]