Badania i pomiary przy wykonywaniu pracy niestacjonarnej lub sporadycznej
Obowiązek przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy należy do jednych z ważniejszych powinności pracodawcy. Jego realizacja zwykle nie stwarza problemu w sytuacji wykonywania pracy na stałych, dobrze zdefiniowanych i opisanych stanowiskach pracy, na których warunki pracy, w tym stan środowiska pracy, praktycznie nie ulegają zmianom. Wątpliwości powstają natomiast w przypadku prac wykonywanych na stanowiskach niestacjonarnych. W sytuacji gdy praca wykonywana jest sporadycznie lub z wykorzystaniem niewielkich ilości szkodliwych substancji chemicznych.
Jednym z kluczowych dokumentów, jakie pracodawca jest zobowiązany sporządzić przed dopuszczeniem pracownika do określonego rodzaju pracy, jest ocena ryzyka zawodowego. Powinna odnosić się do wszelkich aspektów związanych z wykonywaną pracą. Mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie osób ją wykonujących.
Ocena ryzyka zawodowego
Aby sporządzić ocenę ryzyka zawodowego, należy dokonać m.in. szczegółowej oceny środowiska pracy, przez które, zgodnie z § 2 pkt 11 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, rozumie się warunki środowiska materialnego (określonego czynnikami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi), w którym odbywa się proces pracy. Kluczowym zagadnieniem staje się więc poprawna identyfikacja poszczególnych czynników środowiska pracy, a następnie określenie wielkości, które te czynniki charakteryzują. Zgodnie z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2.02.2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Pracodawca wskazuje czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy, dla których wykonuje się badania i pomiary. </...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych