Awarie chemiczne. Bezpieczeństwo w przemyśle chemicznym
Awaria w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach
W naszym kraju do największych awarii chemicznych zaliczyć należy katastrofę, która miała miejsce 26 czerwca 1971 r. w rafinerii ropy naftowej w Czechowicach-Dziedzicach. Piorun uderzył w kopułę zbiornika nr 1 i zbiornik ten stanął w płomieniach. W wyniku rozszczelnienia tego zbiornika nastąpił wypływ ropy naftowej na zewnątrz. Nieszczelność obwałowań sprawiła, że płonąca ropa rozlewała się wokół pozostałych zbiorników. W wyniku katastrofy zginęło 37 osób, a ponad 100 zostało ciężko poparzonych i odniosło inne obrażenia. Straty materialne były ogromne; oprócz uszkodzenia obiektów oraz dewastacji terenu, zniszczeniu uległo 30 wozów strażackich. Należy jeszcze dodać, że zbiorniki na ropę naftową nie posiadały należytej instalacji przeciwpożarowej – nie było m.in. właściwych prądownic do podawania piany na kopuły zbiorników, a rury do tłoczenia wody i piany były przerdzewiałe oraz niedrożne. Brak było także planów awaryjnych, w tym również planów ratowniczych na wypadek pożaru zbiorników.
Dyrektywa Seveso III
Przyjęta 4 lipca 2012 r. Dyrektywa 2012/18/UE w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi, zwana dyrektywą Seveso III, zastąpiła, jak już wspomniano, Dyrektywę Rady 96/82/WE z 9 grudnia 1996 r., czyli tzw. dyrektywę Seveso II. Dyrektywa Seveso III znajduje swoje zastosowanie w zakładach przemysłowych wytwarzających substancje niebezpieczne, z wyjątkiem pewnych wyłączeń. Obejmują one m.in. zakłady, magazyny, a także instalacje wojskowe; zagrożenia stwarzane przez promieniowanie jonizujące i inne.
Zadania zarządzających zakładami
Regulacje ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych