Bezpieczeństwo maszyn. Analiza ryzyka w oparciu o normę PN-EN ISO 12100:2012
Weryfikacja osiągniętego PL funkcji bezpieczeństwa
Wiemy już, że funkcja osiągnęła wymagany PL. Urządzenie ulegnie zatrzymaniu podczas interakcji z personelem. W dalszym ciągu możliwe są jednak urazy wynikające z dynamiki personelu (np. uderzenie w głowę o nieruchomy mechanizm).
W trzecim kroku wprowadzamy środki ochrony indywidualnej PPE (ang. personal protective equipment) wraz z informacjami na urządzeniu (PIC, ang. note on the machinery pictogram) i w instrukcjach (OI, ang. note in the operating instruction). W tym kroku ewaluacji ryzyka otrzymujemy matrycę ryzyka (rys. 15). Ryzyko zredukowano do wartości akceptowalnej.
Oprogramowanie wspomagające
Powyższą procedurę powtarzamy dla wszystkich zagrożeń oraz ich kombinacji opisanych w normie PN-EN ISO 12100:2012 [1]. Przeprowadzenie analizy wraz z jej dokumentacją jest trudnym i czasochłonnym zadaniem. Uzasadnione jest stosowanie oprogramowania wspomagającego. Ułatwia ono systematyczne prowadzenie procesu, punkt po punkcie, oraz generowanie raportów. Nie zastępuje wiedzy i doświadczenia zespołu ekspertów, bo to do nich zawsze należy wybór środków i źródeł rozwiązań technicznych. Pomocne oprogramowanie wprowadza kolejną warstwę zabezpieczenia, sprowadzając prawdopodobieństwo pominięcia któregokolwiek z zagrożeń do poziomu akceptowalnego.
Podsumowanie
Analizę ryzyka prowadzi się z dwóch powodów. Pierwszym jest wypełnienie obowiązku prawnego dotyczącego konieczności dołączenia dokumentacji analizy do dokumentacji maszyny. Drugim, znacznie ważniejszym, przy prawidłowym podejściu i zaangażowaniu, jest przyjęcie rozwiązań i zastosowanie środków ochronnych już na etapie konstruowania, a nawet jeszcze [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!