Bezpieczeństwo maszyn. Analiza ryzyka w oparciu o normę PN-EN ISO 12100:2012
Maszyny dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać wymagania tzw. dyrektywy maszynowej. Jednym z warunków jej spełnienia, umożliwiającym oznakowanie maszyny znakiem CE, jest wykonanie analizy ryzyka.
Z artykułu dowiesz się:
- jak prawidłowo przygotować się do przeprowadzenia analizy ryzyka maszyny,
- jak przeprowadzić analizę ryzyka maszyny,
- w jaki sposób podnieść bezpieczeństwo podczas użytkowania maszyn.
Maszyny wprowadzane na rynek Wspólnoty Europejskiej wymagają spełnienia wymagań zasadniczych, zapisanych między innymi w załączniku 1 Dyrektywy maszynowej 2006/42/WE. Obowiązek dopełnienia tych wymagań ciąży na wszystkich podmiotach, które wprowadzają do obrotu i oddają do użytku maszyny na rynku Unii Europejskiej. Jednym z warunków spełnienia wymagań zasadniczych, umożliwiającym oznakowanie maszyny znakiem CE, jest wykonanie analizy ryzyka. Jak powinna przebiegać analiza ryzyka maszyny?
Oceniając daną maszynę, należy pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę wszystkie ryzyka związane z użytkowaniem maszyny. Musi ona być bezpieczna przez cały okres eksploatacji.
Producent danej maszyny musi w pierwszej kolejności określić, które dyrektywy dotyczą danego wyrobu. Decyduje, z których specyfikacji technicznych będzie korzystał przy projektowaniu i produkcji urządzenia. Następnie przeprowadza ocenę ryzyka i sporządza odpowiednią dokumentację techniczną.
<...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych