Racjonalne podejście do zarządzania ryzykiem – Zasada ALARP. Aspekt prawny
Zasada ALARP w unijnym prawie pracy – wyrok ETS
21 marca 2005 r. Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie stosowania przez brytyjskie prawo pracy tzw. klauzuli SFAIRP (so far as is reasonably practicable). Art. 5 ust. 1 dyrektywy ramowej 89/391/EWG dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy [13] stanowi, że:
„Pracodawca ponosi odpowiedzialność w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom w każdym aspekcie odnoszącym się do ich pracy”.
Natomiast art. 2 ust. 1 brytyjskiego Health and Safety at Work etc. Act 1974 [9] stanowi:
„Pracodawca jest zobowiązany zapewnić ochronę zdrowia, bezpieczeństwa i dobrobyt pracowników w miejscu pracy o tyle, o ile jest to racjonalnie wykonalne”.
Komisja Europejska podnosiła, że użycie klauzuli SFAIRP w zaskarżonym brytyjskim Health and Safety at Work etc. Act 1974 nie w pełni wdrażało wymogi unijnej dyrektywy ramowej 89/391/EWG, twierdząc, że obowiązek pracodawcy dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom w każdym aspekcie odnoszącym się do ich pracy ma charakter bezwzględny, podczas gdy brytyjskie przepisy kwalifikowały ten obowiązek jako „o tyle, o ile jest to racjonalnie wykonalne”.
Dwuletnia batalia prawna przed ETS doprowadziła do utrzymania zasady SFAIRP. W wyroku z dnia 14 czerwca 2007 r. (sprawa C/127/05) Trybunał oddalił skargę, a także obciążył Komisję kosztami postępowania [14].
Zdaniem Trybunału Komisja nie wykazała m.in., że zawężając do granic racjonalnej wykonalności obowiązek zapewnienia przez pracodawcę bezpieczeństwa, jak również zdrowia pracowników w każdym aspekcie odnoszącym się do miejsca pracy, Wielka Brytania uchybiła zobowiązaniom ciążącym na nim m.in. na mocy art. 5 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG.
Gdyby sprawa została uwzględniona, zakwestionowałoby to racjonalne, a także proporcjonalne podejście do zarządzania ryzykiem związanym z bezpieczeństwem, które zasada ALARP wyraża.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do którego wyłącznej kompetencji należy wiążąca interpretacja przepisów unijnych, nie zanegował stosowania zasady ALARP przy wykładni art. 5 ust. 1 dyrektywy ramowej 89/391/EWG.
ALARP w normach
Zasadę ALARP wprowadzono także do norm z zakresu bezpieczeństwa czy bezpieczeństwa funkcjonalnego:
- PN-EN 61508-5:2010 Bezpieczeństwo funkcjonalne elektrycznych/elektronicznych/programowalnych elektronicznych systemów związanych z bezpieczeństwem ‒ Część 5: Przykłady metod określania poziomów nienaruszalności bezpieczeństwa [15] – w szczególności Załącznik C.
- PN-EN 61511-3: 2017-07 Bezpieczeństwo funkcjonalne Przyrządowe systemy bezpieczeństwa do sektora przemysłu procesowego Część 3: Wytyczne do określania poziomów wymaganych nienaruszalności bezpieczeństwa [16] – w szczególności Załącznik K.
Norma PN-EN 62061:2008 Bezpieczeństwo maszyn – Bezpieczeństwo funkcjonalne elektrycznych, elektronicznych i elektronicznych programowalnych systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem, która jest zharmonizowana z dyrektywą maszynową 2006/42/WE, odsyła do stosowania ww. norm: IEC 61508, a także IEC 61511.