Aktywni w pracy – kampania społeczna
Aktywność fizyczna w miejscu pracy
Dlaczego aktywność fizyczna? Odpowiedź jest prosta. Odpowiednia i regularna aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych i niewymagających wkładu finansowego sposobów poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego. Coraz więcej jest dostępnych dowodów świadczących o jej znaczeniu w zapobieganiu wielu chorobom cywilizacyjnym. Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna i zawał serca, cukrzyca, otyłość, osteoporoza. Poza tym choroby nowotworowe, w tym rak jelita grubego, piersi i płuc. Nie należy również zapominać o korzyściach z jej podejmowania związanych z:
- poprawą samopoczucia,
- łatwiejszym radzeniem sobie ze stresem,
- poprawą sprawności umysłu w zakresie pamięci krótkotrwałej,
- poprawą jakości snu.
Dlaczego w miejscu pracy? Środowisko pracy jest szczególnym miejscem do prowadzenia i utrwalania działań promujących zdrowy styl życia z wielu powodów. Przede wszystkim ze względu na skupianie osób różnych pod względem społeczno-demograficznym (wiek, wykształcenie, statut rodzinny) oraz ilość czasu poświęcanego pracy. Z badań EUROFOUND wynika, że więcej niż 1 na 3 Polaków spędza w pracy dłużej niż 40 godzin tygodniowo. Dodatkowo pracodawca powinien stworzyć takie środowisko pracy, które będzie sprzyjało podejmowaniu aktywności fizycznej (Wytyczne UE z 10 października 2008 r. dotyczące aktywności fizycznej, Bruksela 2008).
Zalecenia WHO
Poświęcaj 30 min dziennie na umiarkowaną aktywność fizyczną. Wymienić można tu: spacery, jazdę na rowerze (postaraj się robić to min. 5 dni w tygodniu) lub 3 [...]