Aktywni w pracy – kampania społeczna
Aktywność fizyczna w miejscu pracy
Dlaczego aktywność fizyczna? Odpowiedź jest prosta. Odpowiednia i regularna aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych i niewymagających wkładu finansowego sposobów poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego. Coraz więcej jest dostępnych dowodów świadczących o jej znaczeniu w zapobieganiu wielu chorobom cywilizacyjnym. Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna i zawał serca, cukrzyca, otyłość, osteoporoza. Poza tym choroby nowotworowe, w tym rak jelita grubego, piersi i płuc. Nie należy również zapominać o korzyściach z jej podejmowania związanych z:
- poprawą samopoczucia,
- łatwiejszym radzeniem sobie ze stresem,
- poprawą sprawności umysłu w zakresie pamięci krótkotrwałej,
- poprawą jakości snu.
Dlaczego w miejscu pracy? Środowisko pracy jest szczególnym miejscem do prowadzenia i utrwalania działań promujących zdrowy styl życia z wielu powodów. Przede wszystkim ze względu na skupianie osób różnych pod względem społeczno-demograficznym (wiek, wykształcenie, statut rodzinny) oraz ilość czasu poświęcanego pracy. Z badań EUROFOUND wynika, że więcej niż 1 na 3 Polaków spędza w pracy dłużej niż 40 godzin tygodniowo. Dodatkowo pracodawca powinien stworzyć takie środowisko pracy, które będzie sprzyjało podejmowaniu aktywności fizycznej (Wytyczne UE z 10 października 2008 r. dotyczące aktywności fizycznej, Bruksela 2008).
Zalecenia WHO
Poświęcaj 30 min dziennie na umiarkowaną aktywność fizyczną. Wymienić można tu: spacery, jazdę na rowerze (postaraj się robić to min. 5 dni w tygodniu) lub 3 dni w tygodniu ćwicz intensywnie po 20 min (biegaj, pływaj, zapisz się na aerobik). Postaraj...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych