Światowy Dzień Zdrowia – około połowa Polaków jest zadowolona ze swojego zdrowia
7 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Zdrowia, zatem to doskonały czas, by przyjrzeć się naszemu samopoczuciu. Jak wypadamy na tle Europy?
Okazuje się, że ponad 82% Polaków interesuje się swoim zdrowiem, to niemal taki sam wynik, jak ogólnoeuropejska średnia (83%). Jednak niespełna połowa mieszkańców naszego kraju poddaje się regularnym badaniom lekarskim (46%). Głównymi problemami są stres i zamartwianie się (30%), cierpimy na spadki poziomu energii (30%) i pogarsza się nasza mobilność ruchowa (28%). Nie wypadamy gorzej niż inni Europejczycy:
- 30% przebadanych mieszkańców Starego Kontynentu nie radzi sobie ze stresem,
- 29% uskarża się na spadki energii,
- a 26% ma problemy z mobilnością.
Śpimy nieco lepiej niż reszta naszych sąsiadów, ale i na tym polu możemy jeszcze sporo poprawić.
Światowy Dzień Zdrowia
Wyniki badania Huawei1, przeprowadzonego w 8 krajach Europy. W tym w Polsce, rzucają nowe światło na nasze nawyki i stan zdrowia populacji. Około połowa Polaków jest zadowolona z poziomu swojego zdrowia fizycznego (47%) i psychicznego (50%). Plasuje nas to w środku stawki przebadanych krajów – czujemy się lepiej niż Niemcy i na podobnym poziomie jak Brytyjczycy, Włosi czy Hiszpanie. Pozytywnie wyróżniają się tutaj regularni użytkownicy smartwatchy, którzy w porównaniu do ogółu polskiego społeczeństwa, wykazują wyższe zadowolenie ze swojego samopoczucia fizycznego (58% do 47%) i psychicznego (60% do 50%). Czują się też znacznie bardziej sprawni (51% do 37%) i zdrowsi (49% do 36%). A 34% użytkowników smart-zegarków zwraca większą uwagę na prawidłowe nawyki związanie ze snem.
Siedzący tryb życia Polaków
Nasze społeczeństwo boryka się z problemami zdrowotnymi związanymi z siedzącym trybem życia i niewłaściwą dietą. Sport regularnie uprawia 39% Polaków, a 44% deklaruje, że zdrowo się odżywia. Prawie połowa z nas (48%) twierdzi, że utrzymuje prawidłową wagę. Nieco ponad połowa ankietowanych (53-54%) dba o odpowiednią ilość snu i ogranicza spożywanie alkoholu. A niespełna 2/3 z nas pije odpowiednio dużo wody, je regularnie oraz robi sobie przerwy na odpoczynek. Warto zwrócić uwagę na powyższe dane, bo zbyt mała ilość aktywności fizycznej i nieprawidłowa dieta mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do poważnych powikłań związanych np. z bezsennością czy otyłością, na które uskarża się wiele osób w naszym kraju.
Problemy ze snem i stresem są dla nas kluczowe
Dane z raportu wskazują, że stres, spadek energii i sen stanowią kluczowe wyzwania dla samopoczucia Polaków. Około 1/3 przebadanych osób deklaruje, że w ich przypadku problemy ze stresem są znaczące. Mimo to znacznie więcej, bo prawie co drugi Polak (47%), wskazuje, że najważniejszym czynnikiem, który chciałby poprawić w codziennym życiu w związku ze zdrowiem, jest właśnie redukcja stresu. Z kolei 30% osób boryka się ze spadkami energii, a także trudnościami związanymi ze snem. Nieco mniej, bo 28% uskarża się na pogarszającą się mobilność ruchową oraz problemy z kontrolą wagi. Co ciekawe bardzo podobne wyniki osiągnęli inni mieszkańcy Starego Kontynentu. W tym ci mieszkający w cieplejszym i teoretycznie bardziej sprzyjającym klimacie.
Czytaj także: Pracodawcy dofinansują również soczewki kontaktowe