15 grup zawodowych z obowiązkiem udzielania pierwszej pomocy
26 marca wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia regulujące kwestie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy dla pracowników sektora medycznego, a także innych zawodów. Prawidłowa reakcja na stan zagrożenia życia nie będzie już więc tylko obowiązkiem moralnym, ale również zawodowym.
Sprostowanie
Po konsultacjach z prawnikami i firmami szkoleniowymi okazało się, że nie ma nowych podstaw prawnych odnośnie dodatkowych szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Osoby działające w branży medycznej posiadają w swoich obowiązkach zawodowych udzielanie pierwszej pomocy i posiadają takie umiejętności zdobyte już wcześniej podczas nauki do wykonywanego zawodu, więc nie muszą się dodatkowo szkolić.
Wprowadzona w 2023 roku ustawa o niektórych zawodach medycznych stanowi istotny krok dla uregulowania sektora opieki zdrowotnej. Natomiast równie ważne jest zrozumienie konieczności przeprowadzenia szkoleń z udzielania pierwszej pomocy dla osób wykonujących te zawody.
Projekt resortu zdrowia obejmuje 15 zawodów, od:
- asystentek stomatologicznych,
- elektroradiologów,
- higienistek stomatologicznych,
- instruktorów terapii uzależnień,
- opiekunów medycznych,
- techników farmaceutycznych,
- optometrystów,
- ortoptystów,
- podiatrów,
- techników ortopedów
- profilaktyków,
- protetyków słuchu,
- techników masażystów,
- techników sterylizacji medycznej,
- po terapeutów zajęciowych.
– Niezależnie od specjalizacji, istotą pracy w zawodach medycznych jest troska o zdrowie i życie pacjentów. Dlatego też umiejętność udzielania pierwszej pomocy staje się ich nieodłącznym elementem. Szkolenia zapewniają nie tylko niezbędną wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności konieczne do skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych. Pracownicy medyczni, będąc często pierwszymi osobami, które mają kontakt z pacjentami w nagłych przypadkach, muszą być przygotowani do szybkiego i skutecznego działania – mówi Monika Grządziela, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.
Rola szkoleń z udzielania pierwszej pomocy
Dodatkowo, resort zdrowia w nowym rozporządzeniu podkreślił rolę szkoleń z udzielania pierwszej pomocy, które wynikają z art. 2091 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, obowiązkiem każdego pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Również zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zakład pracy jest zobowiązany do wyznaczenia pracowników, którzy zostaną przeszkoleni w tym zakresie.
– Niestety, do tej pory nie była to praktyka stosowana przez wszystkich pracodawców. Dlatego inicjatywa resortu zdrowia w zakresie uregulowania szkoleń z udzielania pierwszej pomocy dla pracowników sektora medycznego oraz innych zawodów objętych nowym rozporządzeniem, jest krokiem w kierunku wypełnienia tych obowiązków i zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa. Bardzo nas cieszy ta inicjatywa. Wdrażanie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy w miejscach pracy może znacząco przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wypadków oraz urazów, a także podniesienia ogólnego poziomu bezpieczeństwa. Przypomnienie o obowiązku pracodawców w zakresie szkoleń jest więc krokiem w dobrym kierunku dla całego społeczeństwa – dodaje Monika Grządziela.
Ponadto, posiadanie certyfikatu z udzielania pierwszej pomocy może przynieść korzyści także poza miejscem pracy – np. w sytuacjach awaryjnych, czy w życiu codziennym – osoba z odpowiednimi umiejętnościami może uratować życie.