Wentylacja pomieszczeń w dobie koronawirusa
b) instalacje wentylacji sterowane w zależności od wymagań przestawić w tryb pracy ze stałą wydajnością;
c) wentylacja mechaniczna wywiewna w pomieszczeniach toalet pracowała w trybie ciągłym z maksymalną wydajnością i niezależnie od użytkowania budynku;
d) nie otwierać okien w celu utrzymania pożądanego przepływu powietrza w pomieszczeniach toalet (o ile w nich są) zaopatrzonych w mechaniczną wentylację wywiewną, jest to niedopuszczalne.
Ograniczenie spadków przepływu powietrza
Istotne jest zapewnienie stałych, wysokich wydajności przepływu powietrza w systemie wentylacyjno-klimatyzacyjnym danego obiektu w cyklu dobowym. Należy ograniczyć spadki przepływu, które stosowane są najczęściej nocą, poza godzinami pracy obiektów użyteczności publicznej i/lub handlowych. Jest to spotykane działanie. Podyktowane głównie kwestiami finansowymi i dopuszczalne w normalnych warunkach, bez obciążeń związanych ze stanem pandemii obowiązującym aktualnie. W obecnej sytuacji należy ograniczyć takie praktyki w celu zapewnienia efektywnej wymiany powietrza. A co za tym idzie, poprawę mikrobiologicznej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Instalacje wentylacji mechanicznej powinny pracować z maksymalną wydajnością w okresie użytkowania obiektu. Co najmniej na 2 godziny przed zakończeniem użytkowania i 2 godziny po nim, jest jednak zalecane utrzymywanie maksymalnej wydajności wentylacji. Także w okresach, gdy budynek nie jest użytkowany – tryb pracy ciągłej.
Okresowe wietrzenie pomieszczeń
Dodatkowym i zalecanym działaniem pożądanym jest również okresowe wietrzenie pomieszczeń w obiektach użytec...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych