Upadek z cysterny. Eksperyment rzeczoznawczy i oględziny miejsca wypadku
Biegły podczas sporządzania opinii może wykonywać oględziny miejsca oraz sporządzać dokumentację fotograficzną, jeżeli ma ku temu podstawę, tj. postanowienie organu procesowego.
Przed rozpoczęciem analizowania wypadku niezbędne jest usystematyzowanie terminologii wykorzystywanej w procesie przygotowywania opinii przez biegłego. Najważniejsze są tu trzy pojęcia: oględziny, dokumentacja fotograficzna, a także eksperyment.
Oględziny są sposobem uzyskania wiedzy o wypadku. Polegają na przeprowadzeniu swoistego „badania” fragmentu rzeczywistości – miejsca, rzeczy lub zwłok – a następnie utrwaleniu wyników tego badania.
Niejednokrotnie dokonywanie oględzin przez biegłego przeprowadzane jest po pewnym czasie od zaistnienia wypadku. Dlatego ważne jest, aby biegły (zadając odpowiednie pytania osobie reprezentującej pracodawcę) ustalił, czy ma do czynienia z właściwym urządzeniem lub maszyną. Następnie biegły sporządza protokół oględzin miejsca wypadku, który jest dokumentem procesowym, stanowiącym sprawozdanie z przeprowadzonych na miejscu zdarzenia czynności procesowych.
Czytaj także: Wypadek zbiorowy przy obsłudze szybkowaru
Dokumentacja fotograficzna miejsca zdarzenia jest bardzo pożądanym elementem pracy biegłego. Stanowi wiarygodną ilustrację miejsca i jest nośnikiem dodatkowych informacji zarówno o samym miejscu, jak i zastanej sytuacji. Dodatkowo stanowi uzupełnienie protokołu oględzin i cenny materiał poglądowy dla uczestników procesu, którzy nie mieli bezpośredniego kontaktu z miejscem zdarzenia. Jednak najistotniejsze jest to, że pomaga w rekon...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych