Podział substancji chemicznych
Substancje chemiczne to substancje jednorodne, o stałym, określonym składzie chemicznym, jakościowym i najczęściej także ilościowym. Zalicza się do nich też bertolidy, substancje niespełniające (pod względem ilościowym) kryterium stałości składu. Do substancji chemicznych nie zalicza się mieszanin (jednorodnych i niejednorodnych). Nazywa się je preparatami chemicznymi lub substancjami złożonymi.
Skutki działania szkodliwych substancji chemicznych na organizm człowieka zależą od: stanu zdrowia osoby narażonej – osoby z uszkodzeniem skóry, chore, osłabione szybciej poddają się ujemnemu działaniu; czasu działania danej substancji – im dłuższa jest ekspozycja organizmu na truciznę, tym szkody są większe; stanu fizycznego danej substancji, stężenia i sposobu przenikania do organizmu – im mniejsze są cząstki substancji, tym silniejsze jest jej działanie.
Najsilniej działają gazy i pary, które poprzez płuca dostają się bezpośrednio do krwi; najtrudniejszą drogę mają substancje, które muszą najpierw uszkodzić skórę, aby dostać się do wnętrza organizmu. Drogi przedostawania się trucizny do ustroju są różne. Najważniejsze są drogi oddechowe, gdyż trucizny po przejściu przez nie najszybciej mogą zetknąć się z krwią w pęcherzykach płucnych. Przez drogi oddechowe przedostają się do organizmu wszelkie gazy, pary, dymy i drobne pyły.
Inną drogą jest zatrucie przez przewód pokarmowy. Zatrucie to jest przeważnie spowodowane brakiem porządku i czystości w miejscu pracy i brakiem higieny osobistej. W przemyśle zatrucia drogą pokarmową są na ogół rzadziej spotykane, częstsze natomiast jest działanie chemikaliów na skórę i przez skórę oraz błony śluzowe. Skóra nieuszkodzona z pewnymi wyjątkami (do tych wyjątków należą np. niektóre związki ołowiu, rtęć, pochodne benzenu) jest nieprzepuszczalna dla wielu su...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych