Niebezpieczny przejazd kolejowy

Na przejeździe kolejowym doszło do śmiertelnego wypadku. Jakie były przyczyny zdarzenia?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie przepisy prawne obowiązują podczas przejazdu przez tory kolejowe,
  • jak doszło do śmiertelnego wypadku na przejeździe kolejowym,
  • jakie były przyczyny zdarzenia.

Przyczyną 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców spowodowana ignorowaniem przepisów o ruchu drogowym poprzez próbę pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem, mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej. Kierowcy omijają zamknięte półrogatki, a nawet przejeżdżają pod zamykającymi się szlabanami. Śmiertelny wypadek przy pracy - jak do niego doszło w omawianym przypadku?

Analiza

Pociąg to masa kilkuset, a nawet kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie – od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje nawet do 1000 m (dlatego uważane są za szczególnie niebezpieczne z uwagi na długą drogę hamowania). Za przejazdy kolejowe należy uznać miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi, jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności. W Polsce na przejazdach kolejowych dochodzi rocznie do blisko 250 wypadków z udziałem pojazdów, w których ginie średnio kilkanaście osób, a kilkadziesiąt odnosi ciężkie obrażenia. W Polsce jest ok. 14 tys. przejazdów, z ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.