Operaty przeciwpożarowe
Zdaniem Ministerstwa Środowiska brak rozporządzenia nie stanowi przeszkody do przygotowania operatu przeciwpożarowego. Osoby, które zlecają jego wykonanie, muszą zatem opierać się na posiadanej wiedzy oraz doświadczeniu osób uprawnionych do jego sporządzenia.

W celu odpowiedniego działania w ramach przedsiębiorstwa lub danej jednostki, istotne jest zapoznanie się z warunkami, które dotyczą operatu przeciwpożarowego.
Podmioty, które są zobowiązane do opracowania operatu przeciwpożarowego
Zobowiązanie o dołączeniu operatu przeciwpożarowego do wniosku o wydanie zezwolenia na gospodarowanie odpadami albo pozwolenia uwzględniającego gospodarowanie odpadami nakłada art. 42 ust. 4b Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. 2019, 701 t.j.). Według informacji podanych w art. 42 ust. 4b Ustawy o odpadach, do wniosku m.in. o zezwolenie na zbieranie odpadów oraz na przetwarzanie odpadów dołącza się operat przeciwpożarowy. Operat zawiera warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu, jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, uzgodnione z komendantem powiatowym (miejskim) PSP.
Podmiot, który może wykonać operat przeciwpożarowy
Wykonanie operatu, zgodnie z art. 42 ust. 4b pkt 1 lit. a-b Ustawy o odpadach powinno być przeprowadzone przez uprawnioną osobę. Możliwość jego przygotowania uzależniona jest od tego, kto jest organem właściwym do wydania zezwolenia na zbieranie odpadów lub ich przetwarzanie.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!