Reklama
Konferencja Kobiety w BHP

XXII konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”

W Zawierciu, 10 i 11 maja br., odbyła się XXII konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie” pod patronatem honorowym Ministra Aktywów Państwowych. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 uczestników. Organizatorami wydarzenia byli: Wyższy Urząd Górniczy, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Główny Instytut Górnictwa. W uroczystym otwarciu konferencji uczestniczył Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Przybyłych na konferencję „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie” gości powitał prezes Wyższego Urzędu Górniczego dr inż. Adam Mirek. Swoje przemówienie rozpoczął od prośby skierowanej do zebranych o uczczenie minutą ciszy górników, którzy stracili życie w dwóch kwietniowych katastrofach – w kopalni „Pniówek” oraz w kopalni „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka”. Głos zabrał także wiceminister Piotr Pyzik. Swoje krótkie wystąpienia mieli również współorganizatorzy wydarzenia – dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek oraz szef SITG dr inż. Jerzy Markowski.

Ostatnim punktem uroczystej części konferencji było podpisanie porozumienia o współpracy WUG – UDT. Przed złożeniem podpisu pod dokumentem głos zabrał prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski.

Następnie rozpoczęła się sesja merytoryczna, którą poprowadzili wiceprezesi Wyższego Urzędu Górniczego Krzysztof Król i Piotr Wojtacha. Ponieważ tegoroczna konferencja przypada w roku jubileuszu 100-lecia powołania do życia WUG, wiceprezes Krzysztof Król wygłosił otwierający sesję referat na temat historii kształtowania się systemu polskiego nadzoru górniczego po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.

Poza oficjalnym programem z apelem o wsparcie wystąpił przewodniczący Rady Fundacji Rodzin Górniczych Andrzej Sączek z PGG. Fundacja od lat otacza opieką rzeczową i finansową rodziny górników – ofiar wypadków w kopalniach.

Dwudniowa konferencja obfitowała w wiele ciekawych wystąpień i referatów. Obejmowały one tematyką wszystkie rodzaje górnictwa oraz różnorodne zagadnienia i problemy dotyczące bezpieczeństwa w przemyśle wydobywczym. Dotyczyły również innowacyjnych szkoleń pracowników oraz zatrudniania cudzoziemców.

W kuluarach toczyły się żywe dyskusje i polemiki. Uczestnicy wymieniali doświadczenia. Powstawały inicjatywy współpracy na różnych płaszczyznach. To tylko potwierdzało celowość tego cyklicznego wydarzenia, jakim jest konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”.

Źródło: Wyższy Urząd Górniczy

Przeczytaj również: Bezpieczne kopalnie. Wyzwania współczesnego górnictwa

Reklama
dlaSpecjalistow.pl

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.