Organizacja pracy w warsztacie ślusarsko-mechanicznym

Jak powinna wyglądać organizacja pracy w warsztacie? Przedstawiamy wymagania dotyczące pracownika, wyposażenia stanowiska pracy oraz pomieszczeń i stanowisk pracy.

Omawianie tematu organizacja pracy w warsztacie zaczniemy od przybliżenia wymagań dotyczących pracownika. Osoba zatrudniona w warsztacie musi przejść wymagane badania lekarskie i potrzebne szkolenia BHP. Powinien on także posiadać m.in. aktualne uprawnienia do obsługi maszyn obróbki skrawaniem. Na stanowisku pracy zatrudniony wykonuje następujące czynności:

  • używa narzędzi ręcznych i elektronarzędzi podczas obróbki materiałów w trakcie cięcia, piłowania, gwintowania, wiercenia i szlifowania,
  • obsługuje maszyny, takie jak m.in. tokarka, frezarka, wiertarka, szlifierka, przecinarka i inne,
  • dokonuje łączenia elementów poprzez lutowanie i klejenie,
  • przeprowadza czynności demontażu zespołów maszyn lub urządzeń na podzespoły, a te z kolei na poszczególne części i elementy, w celu ich konserwacji lub naprawy,
  • dokonuje montażu urządzeń, maszyn i konstrukcji.

Pracownik zanim przystąpi do pracy powinien przygotować niezbędne narzędzia – pracy i pomiarowe, a także środki ochrony osobistej. Musi on także zaplanować kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Powinien również, w przypadku pracy na obrabiarce do metali, przygotować materiał do obróbki, umieszczając go w taki sposób, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i łatwość pobierania.

Wyposażenie stanowiska pracy

W warsztacie znajduje się stół ślusarski z imadłami i szafki na narzędzia oraz potrzebne materiały i środki ochrony osobistej. Wśród stosowanych narzędzi ręcznych znajdują się m.in.: młotki, przecinaki, pilniki, piłki do m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
zaloguj się zarejestruj się

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.