Przykłady ochrony przeciwpożarowej w placówkach oświatowych – cz. I

Właściwie funkcjonujący system ochrony przeciwpożarowej w każdym zakładzie pracy jest gwarantem zapobiegania pożarom i innym niebezpiecznym zdarzeniom. W artykule omówiono przebieg ewakuacji na przykładzie postępowania na wypadek pożaru w Szkole Podstawowej Nr 3 w Lubartowie.

Przeczytaj drugą część artykułu >>

Ochrona przeciwpożarowa to realizacja przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem [1]. Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719) każdy pracownik powinien być przeszkolony w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Zasadniczy cel szkolenia to prawidłowe reagowanie w przypadku pożaru oraz sprawne przeprowadzenie ewakuacji. Właściciel lub zarządca obiektu, w którym cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników (np. szkół), powinien dokonać praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji co najmniej raz na rok w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.

Warunki techniczno-budowlane konieczne do przeprowadzenia ewakuacji

Do warunków techniczno-budowlanych, które są konieczne, aby przeprowadzić ewakuację, zaliczamy:

  • dostateczną liczbę i szerokość wyjść ewakuacyjnych,
  • zachowanie dopuszczalnej długości, szerokości i wysokości przejść oraz dojść ewakuacyjnych,
  • zapewnienie bezpiecznej pożarowo obudo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.