Obiekty budowlane
Obiekty budowlane, zgodnie z art. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo handlowe (t.j. w Dz.U. z 2018 r., poz. 1202), to: budynki wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowle stanowiące całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, obiekty małej architektury.
Przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem. Wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Przez dokumentację budowy należy rozumieć pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, w miarę potrzeby, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, dokumenty geodezyjne i książkę obmiarów. A w przypadku realizacji obiektów metodą montażu – także dziennik montażu.
Obiekty budowlane
Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy projektować i budować w sposób określony w przepisach. Ważne jest również, żeby brać pod uwagę przewidywany okres użytkowania. W tym techniczno-budowlanych, a także zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
- bezpieczeństwa konstrukcji,
- bezpieczeństwa pożarowego oraz użytkowania,
- odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
- ochrony przed hałasem i drganiami,
- oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród.
Obiekty użytkowe powinny być poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli, co najmniej raz w roku. Polega ona przede wszystkim na sprawdzeniu stanu technicznego:
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!