Reklama

Rozmowy o nowych przepisach imigracyjnych

Uszczelnienie mechanizmów napływu cudzoziemców do Polski to główny temat roboczego spotkania, zorganizowanego 28 lutego 2024 roku z inicjatywy podsekretarza stanu w MSWiA Macieja Duszczyka, w którym uczestniczyła Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Podczas spotkania rozmawiano o nowej polityce migracyjnej. W kontekście uszczelnienia mechanizmów napływu cudzoziemców do Polski, w tym także w ramach migracji zarobkowych, uczestnicy pochylili się nad zagadnieniem eliminowania nadużyć w procesie pozyskiwania dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski (wiz studenckich, pracowniczych). Czego będą dotyczyć nowe przepisy imigracyjne?

W toku spotkania podjęto decyzję o powołaniu specjalnego podzespołu eksperckiego, w ramach międzyresortowego zespołu ds. przygotowania założeń nowej polityki migracyjnej, pod przewodnictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jego zadaniem będzie wypracowanie zasad wdrożenia właściwych rozwiązań legislacyjnych oraz sposobów ich egzekwowania, co powinno doprowadzić do wyeliminowania podmiotów wprowadzających do polskiego życia społecznego i gospodarczego cudzoziemców, których rzeczywisty cel pobytu w Polsce jest odmienny od deklarowanego. Nowe rozwiązania mają pozwolić na wyeliminowanie niepożądanych zjawisk, związanych z przyjazdem i pobytem cudzoziemców na terytorium RP, już na etapie poprzedzającym migrację do Polski.

Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy

W swoim wystąpieniu Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśliła, że eliminowanie nadużyć w sferze pracy będzie możliwe między innymi dzięki wyposażeniu służb kontrolnych w odpowiednie narzędzia do działania, w tym związane z dostępem do danych pozostających w zasobach innych instytucji, co wymaga niezbędnych zmian legislacyjnych, m.in. w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. W opinii szefowej inspekcji określone działania prewencyjne, w tym kampanie informacyjne obrazujące ogromne koszty społeczne związane z powierzaniem pracy z naruszeniem przepisów o legalności zatrudnienia, należy realizować równolegle z kontrolami podejmowanymi przez organy nadzoru nad warunkami pracy. A te muszą być skuteczne, a także efektywne.

W spotkaniu uczestniczyli także: Henryka Mościcka-Dendys, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej; Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; gen. brygady Grzegorz Niemiec, zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej, a także przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z ramienia Głównego Inspektoratu Pracy obecny był również Dariusz Górski, p.o. dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Przeczytaj również: Nawet 300 000 zł dla firmy na poprawę bezpieczeństwa pracy

Reklama
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.