Najnowsze aspekty bezpieczeństwa w przemyśle

O ciągłe podnoszenie standardów bezpieczeństwa należy dbać nie tylko przez pryzmat nowych regulacji i technologii. Na bezpieczeństwo wpływają także zagrożenia psychospołeczne, zaangażowanie najwyższego kierownictwa, czy utrzymania ruchu. Nie należy zapominać również o rosnących oczekiwaniach wobec działu HR w kontekście promowania bezpieczeństwa, a także o obszarach takich jak ESG. Czy obszernym temacie zrównoważonego rozwoju. Te i wiele więcej tematów poruszone będzie 28 i 29 września br. na Konferencji „Bezpieczeństwo w przemyśle IV”.

Obszar bezpieczeństwa będzie rozpatrywany już po raz czwarty w trakcie wydarzenia, które EcoMS Consulting niezmiennie organizuje we Wrocławiu. Kilkanaście paneli tematycznych oraz warsztaty praktyczne to bezcenny materiał dla różnych grup odbiorców związanych z bezpieczeństwem:

  • menadżerów i inżynierów,
  • specjalistów w dziedzinie BHP oraz systemów zarządzania,
  • jak również przedstawicieli innych działów firm.

Zrównoważony rozwój a bezpieczeństwo

Spojrzenie na działalność w aspektach środowiskowych, społecznych i korporacyjnych, czyli z perspektywy ESG (Environmental, Social, Governance) sprawia, że firmy więcej uwagi poświęcają również kwestii bezpieczeństwa i środowiska. Wpływ na komunikację w tym zakresie mają zarówno dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Jak również obowiązki w zakresie raportowania danych dotyczących bezpieczeństwa w kontekście europejskich standardów raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS).

W obszarze tym funkcjonuje również wellbeing i holistyczne podejście do pracownika w kontekście bezpieczeństwa w miejscu pracy o czym opowie Katarzyna Kulig-Moskwa z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Trzeba wiedzieć, jak zadbać o dobrostan pracowników oraz budować bezpieczne i stabilne miejsce pracy w niepewnych czasach.

Rola HR w zakresie bezpieczeństwa w organizacji

Coraz większe są oczekiwania wobec działu HR w kontekście promowania bezpieczeństwa w organizacji. Marta Kowalska z TecSolum Industrial Brushes przybliży temat bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy i korzyści jakie przynosi ono organizacji. Marcin Gołębiewski zaprezentuje dobre praktyki w zakresie promowania bezpieczeństwa w organizacji na przykładzie działań Coca-Cola HBC Polska.

Czy możliwe jest stworzenie warunków umożliwiających pracę każdego pracownika na dowolnym stanowisku? Odpowiedzi na to pytanie będzie szukał Jarosław Fidler (Toyota Motor Manufacturing Poland).

Natomiast Justyna Wachnicka z Fundacji Kultury Bezpieczeństwa przekonywać będzie, że można osiągnąć harmonię i sukces organizacyjny poprzez skuteczne zarządzanie czynnikami psychospołecznymi w miejscu pracy. Wnioski i doświadczenia uzyskane zostały dzięki realizacji projektu The CALM w ramach Fundacji Kultury Bezpieczeństwa.

Adam Tuleja ukaże ryzyko psychospołeczne jako zagrożenie dla bezpieczeństwa w pracy na bazie doświadczeń z Państwowej Inspekcja Pracy.

Wymagania prawne dotyczące BHP

Pracując w obszarze BHP warto poznać najczęściej spotykane aktualnie naruszenia wymagań prawnych w kontekście obowiązujących przepisów. Grzegorz Brylonek (EcoMS Consulting) zna je na podstawie audytów oceny zgodności z wymaganiami prawnymi i doradzi jak dostosować wewnętrzne regulacje do najnowszych zmian w kodeksie pracy. A także jak dopracować warunki techniczne urządzeń podlegających dozorowi technicznemu. Podpowie również jak powinna funkcjonować gospodarka chemikaliami w kontekście zmian rozporządzenia REACH.

Radosław Gonet (EcoMS Consulting) przedstawi aktualny stan obszaru dotyczącego dyrektywy maszynowej. Przekaże niezbędne informacje od kiedy, kogo i czego dotyczy nowe rozporządzenie oraz jakie są najistotniejsze zmiany.

Kierownictwo, utrzymanie ruchu, pierwsza pomoc i… nowoczesne technologie

W nieco przekorny sposób o zarządzaniu bezpieczeństwem opowie Włodzimierz Biel z DNV Business Assurance Poland. Natomiast Szymon Jakubowski (VOLVO Polska) pomoże odpowiedzieć na pytanie czy dział utrzymania ruchu jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w zakładzie pracy i jakie są wskaźniki monitorujące bezpieczeństwo pracy maszyn.

Paweł Buchowiec przedstawi transformację w obszarze BHP zakładu MAN Trucks w Niepołomicach, a Krzysztof Paluszkiewicz (CCC) wprowadzi w wizualizację koncepcji bezpieczeństwa w logistyce i zaangażowanie Działu Bezpieczeństwa w reorganizację zasad transportu.

O człowieku jako twórcy kultury bezpieczeństwa opowie Bartłomiej Szewczykowski (Lime Access). Idąc tropem człowieka, a konkretnie możliwością nagłego zatrzymania krążenia w miejscu pracy, Karol Bączkowski (Medikon) przedstawi prewencję i pierwszą pomoc przedmedyczną z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Niewątpliwie bezcenne jest poznanie wielu przykładów własnych. Analiza z punktu widzenia różnych funkcji w organizacji, zarządzającego, audytora, biegłego sądowego oraz organów nadzoru i kontroli, a także dobrych praktyk tak wielu znanych marek. Nie zabraknie jednak również warsztatów w tematach wybranych przez uczestników. Bezpieczeństwo użytkowania maszyn. Strategia zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników. Behavioral Based Safety, zarządzanie chemikaliami, czy wellbeing, to tylko niektóre przykłady dużej rozpiętości poruszanych aspektów.

Więcej informacji o Konferencji i zapisy na: https://bezpieczenstwowprzemysle.pl/

Źródło: Organizator

Może Cię także zainteresować: Praca w temperaturze do 30 stopni?

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.