Mikroklimat
Wśród czynników zagrożenia środowiska pracy wyróżnić można czynniki fizyczne. Charakteryzujemy jeden z nich – mikroklimat.
Na mikroklimat wpływają zasadniczo następujące czynniki fizyczne: temperatura powietrza, średnia temperatura promieniowania otoczenia, prędkość przepływu powietrza, wilgotność względna.
Mikroklimat zimny
Mikroklimat zimny występuje na tych stanowiskach pracy, na których temperatura powietrza nie przekracza 10°C. W przypadku zatrudnienia młodocianych nie przewyższa ona 14°C. Kryterium klasyfikacji środowiska termicznego do mikroklimatu zimnego jest wartość wskaźnika PMV poniżej -2 (liczonego zgodnie z Normą PN-EN ISO 7730:2006).
WCI (Wind Chill Index)
Miejscowe działanie (na powierzchnie twarzy i rąk) zimnego środowiska termicznego ocenia się za pomocą wskaźnika siły chłodzącej powietrza WCI. Przy wyznaczaniu tego wskaźnika bierze się pod uwagę prędkość ruchu powietrza i aktualną temperaturę. Dozwolony czas ekspozycji, umożliwiający realizację podstawowych funkcji przez pracownika na danym stanowisku, przyjmuje się zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 czerwca
2014 r. w sprawie najwyższych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (t.j. w Dz.U. z 2018 r., poz. 1286).
Należy stwierdzić, że przy liczbowej wartości wskaźnika WCI mniejszej od 1200 jest możliwa ekspozycja ciągła (ryzyko małe). Do wartości liczbowej 2000 tego wskaźnika jest dopuszczalna ekspozycja skrócona (ryzyko średnie). Zgodnie z wykresem przedstawionym w tabeli nr 3, podanej we wspomnianym [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!