Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

Bezpieczna praca dla obywateli Ukrainy

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, kierownictwo PIP oraz przedstawiciele urzędów państwowych i partnerów społecznych rozmawiali o wyzwaniach, jakie czekają urząd w najbliższym czasie. Tematem dominującym była pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. Spotkanie odbyło się 11 marca w Warszawie.

– Ostatnie dni są naznaczone tragicznymi, bardzo smutnymi dla nas wszystkich wydarzeniami. Zbrojna inwazja Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę spowodowała wielki napływ uchodźców z tego kraju do Polski. Ludzie ci potrzebują natychmiastowej pomocy, nie tylko materialnej, ale również w wymiarze prawnym i informacyjnym – powiedziała Katarzyna Łażewska-Hrycko. Poinformowała, że trwają prace nad materiałami informacyjnymi dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Polsce. Zawierać będą one przydatne dane o tym, czym charakteryzuje się legalna praca na terytorium Polski. Będą uwzględniać nowe regulacje prawne w sprawie uproszczonego trybu podejmowania pracy, które znajdą się w specjalnej ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Projekt tej ustawy jest aktualnie rozpatrywany przez Sejm RP. Obecnie w działania informacyjne dla osób uciekających z Ukrainy zostały zaangażowane także wszystkie okręgowe inspektoraty pracy.

Prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska zauważyła, że działalność PIP nierozerwalnie jest związana z bieżącymi wydarzeniami. Należy na nie szybko, a także stanowczo reagować. Zadeklarowała dalsze zacieśnianie współpracy z PIP w zakresie nadzoru nad legalnością zatrudnienia.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania dotychczasowych działań PIP, także dotyczących kontroli legalności pracy pracowników z zagranicy oraz wsparcia cudzoziemców zatrudnianych Polsce. Kontrolami objęto 6 tysięcy podmiotów, weryfikując legalność powierzania pracy blisko 30 tysięcy cudzoziemców.

Nielegalna praca – statystyki

W 2022 r. prawie 5 tysięcy cudzoziemców objętych kontrolą świadczyło pracę nielegalnie. Nie posiadali wymaganego zezwolenia na pracę czy wykonywali ją na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu. Dotyczy to przede wszystkim pracowników z Ukrainy, Białorusi i Gruzji.

– W ubiegłym roku uruchomiliśmy specjalną infolinię, w ramach której udzielane były bezpłatne porady prawne w zakresie legalności zatrudnienia. Skupiliśmy się na problematyce powierzania, a także wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz pracy sezonowej – powiedziała Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), podkreślił dobrą współpracę z PIP. Jej efektem są wspólne działania dotyczące wykorzystania nowatorskich rozwiązań, latających dronów w działalności kontrolnej. Zadeklarował, że UDT dysponuje nowoczesnymi technologiami pozwalającymi na przeprowadzanie wirtualnych szkoleń. Mogą być one wykorzystane jako platforma do szkolenia pracowników z Ukrainy w zakresie prawa pracy, a także bhp.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzej Radzikowski, zwrócił uwagę, że inspekcja pracy będzie musiała skoncentrować się nie tylko na bezpiecznym wykonywaniu pracy przez pracowników z Ukrainy, ale przede wszystkim na tym, by ci ludzie nie byli wykorzystywani, ale by otrzymywali wszystkie należne pracownikom świadczenia.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały informacje dotyczące działań kontrolnych oraz prewencyjnych przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w 2021 r.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Przeczytaj również: Ochrona pracy na budowie

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.