Kontrole PIP w 2022 roku
Zgodnie z dokumentem zatytułowanym Program działań Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024, PIP planuje ok. 52 tys. kontroli.
Zadaniami kluczowymi będą trzy strategie, które obejmą zakłady narażone na występowanie dużej liczby wypadków związanych z pracą:
- Strategia kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego,
- Plan kontroli zagrożeń chemicznymi czynnikami środowiska pracy,
- Strategia wzmożonego nadzoru nad zakładami pracy.
Sektor budowlany pod czujnym okiem inspektorów
Państwowa Inspekcja Pracy zaplanowała realizację 3-letniej strategii kontroli i prewencji w budownictwie. W celu poprawy poziomu bezpieczeństwa skupi się przede wszystkim na zagadnieniach bhp. Będzie koncentrować się na likwidacji bezpośrednich zagrożeń dla życia lub zdrowia pracujących, a także na innych czynnikach stale wpływających na największą liczbę wypadków przy pracy.
Dodatkowo przeprowadzone zostaną kontrole PIP obejmujące prawną ochronę pracy i legalność zatrudnienia. Na budowach wielkobaturowych i drogowo-mostowych przewidziany jest zintensyfikowany nadzór. Działania kontrolno-nadzorcze będą skupiać się przede wszystkim na zagrożeniach wiążących się z pracą na wysokości (rusztowania, drabiny) oraz pracach ziemnych czy w wykopach. Weryfikowane będą również: bezpieczna organizacja pracy; bezpieczeństwo związane z wykorzystywanie energii elektrycznej; oznakowanie placu budowy oraz zabezpieczenie go przed dostępem osób postronnych. W 2022 r. PIP zaplanowało 2 akcje kontrolne na małych placach budowy, celem jest zmniejszenie liczby wypadków także u małych pracodawców.
W celu poprawy bezpieczeństwa pracy w budownictwie na lata 2022-2024 przewidziana [...]