Gaz. Przeciwnik palny i wybuchowy
Dwa rodzaje gaśnic w jednym miejscu
Obowiązkowe stosowanie gaśnic proszkowych np. w kuchniach restauracji i stołówek zasilanych gazem czasami kłóci się z innym zapisem normy PN-EN 3-7 dotyczącym pożarów grupy F (tłuszczów), jakby nie było, także stwarzających tam pewne zagrożenie. Mianowicie, wspomniana norma zawiera następujące zapisy: „Gaśnic proszkowych i na dwutlenek węgla nie należy stosować do gaszenia pożarów grupy F, ponieważ ich zastosowanie w tego rodzaju pożarach uważane jest za niebezpieczne. Z tego powodu gaśnic proszkowych i na dwutlenek węgla nie należy (…) znakować piktogramem F”. Pozostaje więc umieszczenie w kuchni dwóch rodzajów gaśnic, wyraźne ich oznakowanie i dobre przeszkolenie personelu.
Niemniej jednak postępowanie przy pożarach gazów wymaga szczególnej rozwagi. W zależności od rozwoju sytuacji i warunków, najrozsądniejszym rozwiązaniem pozostaje odcięcie dopływu gazu do strefy spalania, próba ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia i termicznego jego oddziaływania na sąsiedztwo (np. poprzez schładzanie otoczenia płomienia). Część lub wszystkie z wymienionych czynności mogą wymagać przyjazdu profesjonalnych służb ratowniczych lub komunalnych (pogotowie gazowe).
Acetylen – długie i obowiązkowe chłodzenie
Podobnie jak inne niższe węglowodory, acetylen tworzy z powietrzem łatwopalną mieszaninę. Ponadto jest podatny na egzotermiczny rozkład wewnątrz zbiornika, który może być inicjowany przez różne źródła, np. ciepło reakcji chemicznej, gorące powierzchnie, wyładowania elektrostatyczne, ciepło sprężania lub mechaniczne fale uderzeniowe. Ze względu na silną tendencję do wybuchu, acetylen nie może być przechowywany jako gaz skroplony lub sprężony. Rozpuszczany jest w acetonie lub dimetylof...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych