Prawidłowe rozmieszczenie sprzętu gaśniczego w zakładach pracy

Sprzęt gaśniczy w zakładach pracy powinien zostać rozmieszczony zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także być umiejscowiony w taki sposób, aby można było go sprawnie użyć w sytuacji zagrożenia. Jak prawidłowo rozmieścić tego typu sprzęt?

Często spotykam się z pytaniami i stwierdzeniami: „Gaśnica wisząca czy stojąca?”, „Za drzwiami czy w skrzynce?”, „A może wszystkie w jednym miejscu dla wygody?”, „Paleta ustawiona pod hydrantem jest ok, przecież jest dojście”, „Koc gaśniczy jest w szafie, by się nie kurzył”, „Wysoka szafa bezpośrednio pod tryskaczem?”.

Jako inspektor ds. ppoż. wykonujący zarówno audyty BHP, jak i ppoż., który posiada z 15-letnie doświadczenie, często zastanawiam się, co miała na myśli osoba montująca sprzęt ppoż. w konkretnym miejscu. Jest ono najczęściej nieodpowiednie ze względu na logikę i zdrowy rozsądek, a tym bardziej nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Podstawowe definicje

Na wstępie wyjaśnijmy kilka definicji, które nie są oczywiste.

Stałe urządzenia gaśnicze ‒ rozumie się przez to urządzenia na stałe związane z obiektem, zawierające własny zapas środka gaśniczego, wyposażone w układ przechowywania i podawania środka gaśniczego, uruchamiane automatycznie we wczesnej fazie rozwoju pożaru. Przykład stałych urządzeń gaśniczych: wodne (tryskaczowe i zraszaczowe), parowe, pianowe, gazowe i aerozolowe, proszkowe reguluje § 27 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.