Rekordowe targi A+A!

Za nami 36. edycja światowych targów BHP – targi A+A. 5-8 listopada 2019 r. wszystkie oczy w Düsseldorfie były skierowane na kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Targi A+A to największe na świecie i najważniejsze wydarzenie w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy. Odbyły się równolegle z Międzynarodowym Kongresem Ochrony Pracy i Medycyny Pracy w dniach 5-8 listopada. Także i tym razem targi A+A, jako międzynarodowe targi specjalistyczne stały się pomostem łączącym naukę z praktycznym zastosowaniem. Tegoroczne spotkanie 2121 wystawców pochodzących z 63 państw w 10 halach wystawienniczych o powierzchni ponad 78 000 m2 dowiodło, że nie maleje zainteresowanie poruszanymi na targach tematami ochrony indywidualnej i BHP w zakładzie pracy. Na targach zaprezentowali się wiodący polscy producenci i dystrybutorzy środków ochrony indywidualnej oraz sprzętu bhp. Z początkiem listopada hale w Düsseldorfie odwiedziło 73 000 osób, z których co drugi był gościem zagranicznym.

Przyszłość pracy 

Oferta wystawców i bogaty program ramowy targów z siedmioma pokazami specjalnymi i konferencjami obejmował wszystkie aspekty działań prewencyjnych – począwszy od zakładowego zarządzania higieną pracy w obszarze ochrony indywidualnej po Workplace Design. Nie zabrakło również innowacji w zakresie cyfryzacji miejsca pracy. Branża konsekwentnie wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne. Na targach zaprezentowano cyfrowe oferty odnoszące się do przyszłościowych rozwiązań oraz strefę START-UP. Ponadto pokazano:

  • koncepcje praktycznego zastosowania współpracujących ze sobą robotów (Cobots), egzoszkielety,
  • rozwiązania w zakresie ochrony indywidualnej jak np. specjalne aplikacje do zarządzania materiałami niebezpiecznymi,
  • interaktywne ubrania robocze i szkolenia dotyczące zastosowania rzeczywistości wirtualnej.

Międzynarodowy charakter odzwierciedleniem globalnego zapotrzebowania na dobrą pracę 

Zdrowi pracownicy to cel globalny. Wagę tego stwierdzenia podkreślił stabilny udział zagranicznych gości, którzy w tym roku przybyli na targi A+A ze 137 państw. Podobnie duża ilość zagranicznych wystawców świadczyła o dużym zainteresowaniu bezpieczeństwem i higieną pracy. 70% z łącznej liczby 2121 wystawców na targach A+A reprezentujących start-upy i duże przedsiębiorstwa światowe pochodziło zza granicy. Przybyli z: Australii, Chin, Rosji, Tajlandii, Indii, Europy, Afryki Południowej, Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

Środki ochrony indywidualnej 

Obszar środków ochrony indywidualnej zyskuje na globalnym wzroście świadomości wszystkich tematów dotyczących ochrony pracy. Jest to jednocześnie tradycyjnie już najsilniejszy segment targów A+A liczący w tym roku ponad 1 100 wystawców. W oparciu o badania Instytutu Badań Rynkowych MACROM niemiecki rynek ŚOI wzrósł z 1,92 mld Euro w 2016 r. do 2,23 mld Euro w 2018 r.

– Rynek środków ochrony indywidualnej stale zyskuje na rosnącej gotowości przedsiębiorstw do lepszego zabezpieczania i szkolenia swoich pracowników. Tak ocenia różnorodną, po raz kolejny prezentującą siłę innowacji branży, ofertę odzieży ochronnej na targach A+A Birgit Horn. –Producenci środków ochrony indywidualnej pozycjonują się jako strategiczni doradcy oferujący kompleksowe rozwiązania – dodaje dyrektor targów. Kolejnymi sprzyjającymi w tym obszarze czynnikami są:

  • rosnący udział starszych pracowników, dla których rynek oferuje coraz większą ilość różnego rodzaju rozwiązań,
  • implementacja nowoczesnych systemów asystujących w produkcji,
  • rosnące zainteresowanie społecznymi i ekologicznymi warunkami produkcji,
  • rozwój koncepcji usuwania odpadów w obszarze środków ochrony.

Targi A+A – międzynarodowi goście

36. Kongres Ochrony i Medycyny Pracy odnotował wzrost liczby odwiedzających – w tym roku było ich około 5200. Według Zrzeszenia ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy wzrost ten jest najważniejszym mechanizmem stymulującym w branży. – Cieszy nas coraz liczniejsza obecność zagranicznych gości, np. z Pakistanu, Birmy, Bangladeszu i Europy Wschodniej. Z przedstawicielami tych krajów dyskutujemy o globalnie obowiązującej ochronie pracy – informuje prezes Zrzeszenia Bruno Zwingmann. Organizowane w Centrum Kongresowym w Düsseldorfie wydarzenia już od pierwszego dnia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uwagę skupiały między innymi kwestie nowych sposobów mierzenia obciążenia mięśniowo-szkieletowego czy aktualne rozwiązania techniczne wspierające ludzi z niepełnosprawnościami w pracy. Zainteresowanie wzbudziło także zaprezentowanie przez znanego projektanta mody Guido Marię Kretschmera jego doświadczeń w zakresie organizacji pracy. Na zakończenie targów scena oddana została w ręce studentów wydziału ochrony pracy, którzy zaprezentowali pierwszy Prevention Slam „Dobra praca to dla mnie…”.

Na kolejne targi A+A organizatorzy zapraszają w dniach 26-29 października 2021 roku.

Oprac. na podstawie materiału organizatora – A.S. Messe.

Zobacz także inne relacje z najważniejszych wydarzeń >>

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.