Ergonomia na stanowisku drwal-pilarz

Głównym zadaniem drwala zatrudnionego w gospodarce leśnej jest pozyskiwanie drewna. Jego podstawowym narzędziem jest pilarka spalinowa z piłą łańcuchową do drewna. Charakteryzujemy pracę na tym stanowisku.

Lasy we wszystkich swoich postaciach od zawsze odgrywały bardzo istotną rolę zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Przede wszystkim stanowiły miejsce schronienia, ale również dostarczały wielu produktów niezbędnych do życia. Lasy to oczywiście także „płuca Ziemi” – największy producent koniecznego nam do oddychania tlenu. Z ekonomicznego punktu widzenia człowiek wykorzystywał i ciągle wykorzystuje lasy w dwóch podstawowych kategoriach – poprzez zdobywanie żywności oraz poprzez pozyskiwanie drewna. W ostatnich latach jednak coraz silniej zarysowuje się jeszcze jedna kategoria wykorzystania lasów – oczyszczanie środowiska ze szkodliwych zanieczyszczeń w atmosferze. Tym niemniej ciągle jeszcze najważniejszym dla ekonomistów „zadaniem” lasów jest po prostu wyrąb drzew służący celom głównie opałowym i budowlanym. Jak wygląda ergonomia na stanowisku drwal-pilarz?

Pozyskiwanie drewna

Na pierwszej linii frontu pozyskiwania drewna stoi drwal pracujący niegdyś głównie siekierą/toporem, a obecnie najczęściej przy użyciu piły spalinowej. Oczywiście w przypadku eksploatacji lasów na wielką skalę powszechnie stosuje się wielkie maszyny, tym niemniej drwal-pilarz to wcale nie jest zawód wymierający w sensie potrzeby społecznej. Okazuje się nawet, że nie są wcale rzadkością oferty pracy dla drwali do wielu krajów europejskich. Zasadniczym zadaniem drwala zatrudnionego w gospodarce leśnej jest pozyskiwanie drewna, na które składają się ścinka drzew (zręby, trzebieże wczesne, późne, młodniki) oraz przetwarzanie tak uzyskanego surowca drzewnego w tzw. użyteczne sortymenty (okrze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.