Reklama

Dywersyfikacja odzieży ochronnej w zależności od temperatury

Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała w pracy jest niezbędne, aby móc pracować komfortowo, bezpiecznie i wydajnie, ale może stanowić duże wyzwanie w klimacie lub środowisku pracy, w którym temperatury gwałtownie rosną lub spadają. Rozwiązaniem może być odzież ochronna dostosowana do warunków atmosferycznych. Przyczyni się ona nie tylko do bezpieczniejszego i bardziej produktywnego środowiska pracy, ale także do zadowolenia pracowników.

Pracownicy pracujący w trudnych warunkach klimatycznych są narażeni na ciągłe zagrożenia związane z temperaturą w środowisku pracy. Bez odpowiedniej odzieży ochronnej mogą doświadczyć przykrych skutków w postaci zmęczenia, skurczów, udaru cieplnego czy wychłodzenia organizmu. Dlatego przy organizacji ubioru ochronnego lub roboczego warto przestudiować nie tylko fasony, ale przede wszystkim parametry tkanin.

Różne tkaniny dla różnych warunków środowiskowych

W warunkach stale podwyższonej temperatury – zwłaszcza w przypadku miejsc, gdzie pracownicy mają do czynienia z ogniem – rozwiązaniem są tkaniny trudnopalne. Jeśli chodzi o dużą wilgotność środowiska przykładem włókna, które będzie dobrze sobie z nią radzić jest lyocell, który pochłania do 50% więcej wilgoci niż bawełna. Cechuje się też lepszym odparowywaniem, dzięki czemu szybciej wysycha i jest bardziej komfortowy w noszeniu.

Wybór odpowiedniej tkaniny nie jest prosty. Szczególnie, że wszystko zależy od branży, do której odzież kupujemy. Na rynku funkcjonuje ciekawe narzędzie: Fabric Selector TenCate , które pozwala wyszukać odzież dostosowaną do potrzeb dla przemysłu czy straży pożarnej.

Technologie tkanin ograniczające stres cieplny

Na rynku dostępne są tkaniny w których zastosowano nowoczesne technologie, pozwalające pracownikom zachować jak najdłuższy komfort w trudnych warunkach pracy. Przykładem takiego rozwiązania jest Coolderm™, stworzone przez TenCate. Technologia wspomaga regulację temperatury ciała i zapewnia oddychalność odzieży w której ją zastosowano. Zaprojektowana została po to, aby zapewnić użytkownikowi chłód, wygodę przy wysokich temperaturach, a także dużej wilgotności.

Mieszając włókna w początkowym stanie przędzenia, które są zarówno hydrofobowe (odpychają wodę), jak i hydrofilowe (przyciągają wodę), uzyskano wyjątkowe właściwości przędzy związane z odprowadzaniem wilgoci. W aplikacji połączenie włókien tworzy swoisty efekt „naturalnej klimatyzacji”. Gdy użytkownik się poci. Wilgoć, gorące powietrze z ubrania – wciągane w materiał, a także równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni. Co ważne, właściwości hydrofobowe i hydrofilowe pochłaniające wilgoć nie zmieniają się podczas użytkowania.

Indywidualne podejście do ochrony pracownika

Na rynku dostępnych jest wiele tkanin, dzianin, polarów i miękkich powłok, które można mieszać i dopasowywać. Tak aby zapewnić pracownikom opcje adekwatne do panującej pogody. Na przykład w przypadku klimatu umiarkowanego, gdzie pogoda nie zmienia się drastycznie. Firmy mogą zdecydować się na całoroczny zestaw odzieży, uzupełniony o kurtkę na chłodniejsze dni. Praktyką w takich regionach – w tym w Polsce – jest wybór dwóch zestawów, które znajdą swoje zastosowanie w różnych porach roku.

– Każdy doświadcza temperatury inaczej. Jeden rodzaj odzieży nie zawsze będzie odpowiedni dla wszystkich pracowników. Poczucie komfortu jest kwestią indywidualną ,dlatego warto, by pracodawca zadbał o dopasowanie ubioru ochronnego lub roboczego do wymagań pracownika. Dobrą praktyką jest dialog z pracownikami lub przedstawicielem grupy pracowników, który pozwala na wspólne podjęcie decyzji co do zakupu odpowiedniej odzieży. To nie tylko sygnał, że ich potrzeby i zdanie jest cenione. Ale przede wszystkim – gwarancje pełnej ochrony i promowanie kultury bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie może również bardziej motywować pracownika do wzięcia odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo w pracy poprzez prawidłowe noszenie odzieży roboczej – przekonuje Ewa Gawrysiak, Regional Manager w TenCate Protective Fabrics.

Źródło: Bezpieczni w pracy

Może Cię także zainteresować: Kto może zostać pracownikiem służby BHP?

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.