Reklama

Dni bez wypadków – dobre praktyki

Dane GUS wskazują, że w 61 proc. wypadków w 2022 r. spowodowane było niewłaściwym zachowaniem się pracownika. Dlatego pracodawca powinien mieć na uwadze, że poprawa bezpieczeństwa wiąże się nie tylko z wyeliminowaniem przyczyn zewnętrznych, takich jak wady konstrukcyjne urządzeń, czy wymiana maszyn. Przede wszystkim: regularna edukacja i budowanie kultury bezpieczeństwa w firmie. Najważniejszym jej aspektem jest aktywne angażowanie pracownika w działania związane z bezpieczeństwem. Zarówno przy codziennym wykonywaniu zadań, jak i w formie specjalnych wydarzeń.

– Bezpieczne środowisko pracy współtworzą wszyscy pracownicy. Im więcej pracy włoży pracodawca w ich edukację, przygotowanie i zaangażowanie w przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i promowanie ich na co dzień. Tym bardziej ograniczy ryzyko wypadków – mówi Marta Tomaszewska specjalista ds. bhp w CWS Polska– W przypadku zakładów produkcyjnych największe ryzyko związane może być z nieprawidłową obsługą maszyn i urządzeń. W efekcie czego może dojść do urazów. Jednak poza bezpieczną obsługą maszyn w miejscu pracy, ważne jest aktywne promowanie kultury bezpieczeństwa.

Dla zmniejszania ryzyka wypadków ważne jest podjęcie działań, które pozwolą wyeliminować ich zewnętrzne przyczyny. Takie jak na przykład wymiana starych urządzeń na bezpieczniejsze oraz czynniki panujące wewnątrz zakładu, jak porządek w miejscu produkcji oraz przestrzeganie przepisów i regulaminów. Prowadzenie szkoleń dotyczących prawidłowej obsługi maszyn oraz podstawowe szkolenia bhp to pierwszy krok do regularnego zwiększania bezpieczeństwa w miejscach pracy. W gestii pracodawcy leży jednak czuwanie nad tym, by zwiększać świadomość pracowników i managerów na temat bezpieczeństwa. Rolą wszystkich osób przebywających w miejscu pracy jest bycie uważnym i zwracanie uwagi na potencjalne zagrożenia wokół swoich stanowisk pracy.

– Bezpieczne środowisko pracy współtworzą wszyscy pracownicy. Im więcej pracy włoży pracodawca w ich edukację, przygotowanie i zaangażowanie w przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i promowanie ich na co dzień, tym bardziej ograniczy ryzyko wypadków – mówi Marta Tomaszewska specjalista ds. bhp w CWS Polska– W przypadku zakładów produkcyjnych największe ryzyko związane może być z nieprawidłową obsługą maszyn i urządzeń. W efekcie czego może dojść do urazów. Jednak poza bezpieczną obsługą maszyn w miejscu pracy, ważne jest aktywne promowanie kultury bezpieczeństwa.

Dla zmniejszania ryzyka wypadków ważne jest podjęcie działań, które pozwolą wyeliminować ich zewnętrzne przyczyny. Takie jak na przykład wymiana starych urządzeń na bezpieczniejsze oraz czynniki panujące wewnątrz zakładu. Jak porządek w miejscu produkcji oraz przestrzeganie przepisów i regulaminów. Prowadzenie szkoleń dotyczących prawidłowej obsługi maszyn oraz podstawowe szkolenia bhp to pierwszy krok do regularnego zwiększania bezpieczeństwa w miejscach pracy. W gestii pracodawcy leży jednak czuwanie nad tym, by zwiększać świadomość pracowników i managerów na temat bezpieczeństwa. Rolą wszystkich osób przebywających w miejscu pracy jest bycie uważnym i zwracanie uwagi na potencjalne zagrożenia wokół swoich stanowisk pracy.

Jak zapobiegać wypadkom? Angażowanie pracowników

– Pojedyncze szkolenia bhp nie rozwiążą problemu wypadków w pracy – tłumaczy Piotr Owidzki, dyrektor operacyjny CWS. – Ważna jest konsekwentna i długoterminowa praca nad budowaniem świadomości. Musi się to dziać nie tylko na poziomie pracowników, ale również kadry zarządzającej. Warto jednak zastanowić się, jak robić to w sposób interesujący, bo najważniejsze jest zaangażowanie wszystkich osób w miejscu pracy.

W zakładach CWS stosowany jest  system DPM, czyli system codziennego zarzadzania produkcją „Daily Performance Management”. Istotnym jego elementem jest angażowanie załogi we wszystkie sprawy związane z produkcją, operacją, wydajnością, a przede wszystkim: z zapewnieniem bezpieczeństwa.

– Proaktywne podejście samych pracowników do kwestii bezpieczeństwa przyczynia się do długiego okresu bezwypadkowego. Na przykład ostatnio w jednym z zakładów CWS świętowaliśmy 800 dni bez wypadku przy pracy. Takiego wyniku nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania wszystkich pracowników – wyjaśnia Marta Tomaszewska.

Zaangażowanie pracowników w bezpieczeństwo w miejscu pracy opiera się nie tylko na podstawowych treningach i wspólnych spotkaniach, gdzie pracodawca tłumaczy zasady panujące w miejscu pracy. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że wiedzy na temat ryzyka i konkretnych problemów należy szukać u źródła: czyli samych pracowników. To oni mogą opisać sytuacje i miejsca, które według nich mogą prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Historia pokazuje, że słuchanie pracowników., którzy dzielą się spostrzeżeniami na temat wadliwych urządzeń, konstrukcji czy procesów może uratować zakład przed poważnymi wypadkami.

Zgłaszanie uwag przez pracowników można odpowiednio zaplanować, a pracownicy sami mogą stać się audytorami. Sprawdzać na przykład ciągi komunikacyjne, porządek na hali, sposób rozładowywania towaru, składowanie go w magazynie. W CWS pracownicy mogą nawet opracowywać wizualizacje, przedstawiające miejsce w zakładzie czy też urządzenie, które potencjalnie może stanowić zagrożenie. Są również autorami rozwiązań, dzięki którym wzmacnia się kultura bezpieczeństwa w firmie.

Dni bez wypadków

Wiele zakładów produkcyjnych stosuje praktykę monitorowania liczby dni bez wypadków i informowania o tym w firmie. Nawet na zewnątrz, na przykład na tablicach bhp, wyświetlaczach czy stronach internetowych. Taka praktyka podkreśla ważność działań związanych z bezpieczeństwem pracowników, które podejmowane są na co dzień w firmie.

Świętowanie Dni bez wypadków może być obchodzone w ciekawy sposób. Aby zachęcić pracowników do dalszych starań na rzecz utrzymywania wzajemnego bezpieczeństwa.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.