CEMEX Polska wspiera wizję dekarbonizacji polskiego budownictwa
CEMEX Polska poparł ścieżkę dekarbonizacji zaprezentowaną w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Dokument opublikowany na początku czerwca zawiera mapę drogową dekarbonizacji budownictwa do roku 2050. Raport powstał dzięki wsparciu i współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
Zgodnie z prezentowaną w raporcie wizją, w 2050 roku wszystkie budynki w Polsce powinny charakteryzować się zerowym operacyjnym śladem węglowym. Z kolei budynki nowe i poddawane modernizacji – zerowym śladem węglowym netto w całym cyklu życia. Chodzi przede wszystkim o zerowy bilans wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego.
Autorzy dokumentu podkreślają, że realizacja tego celu wymaga m.in. transformacji budynków oraz zmian w całym sektorze budowlanym. Proponowana ścieżka dekarbonizacji w przypadku producentów materiałów budowlanych obejmuje m.in. podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości w zakresie dekarbonizacji, opracowanie i wdrożenie planu redukcji śladu węglowego produktów, a także osiągnięcie zaplanowanej redukcji w kolejnych latach.
– CEMEX od dawna realizuje działania, których celem jest znaczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W naszej ofercie stale przybywa produktów, powstających z myślą o zrównoważonym budownictwie. Jako organizacja świadoma wyzwań ekologicznych stojących przed branżą budowlaną, chcemy wspierać inicjatywy ustanawiające ambitne cele w zakresie dekarbonizacji. Stąd poparcie dla wizji zaprezentowanej w raporcie PLGBC – mówi Michał Grys, Dyrektor Pionu Materiały, Członek Zarządu w CEMEX Polska.
- Przedstawiona w raporcie ścieżka doprowadzenia do dekarbonizacji polskich zasobów budowlanych oraz sektora budownictwa jest bez wątpienia bardzo ambitna. Jednakże bez tak [...]