Dbanie o środki ochrony indywidualnej
Spośród wielu elementów bezpieczeństwa chroniących pracownika możemy wyróżnić środki ochrony indywidualnej. Aby środki zapewniały swoją rolę, muszą być prawidłowo dobrane, używane i konserwowane.
Zgodnie z art. 2376 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 1666 późn. zm.) – pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca jest także obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.
Korzystanie z instrukcji
Zgodnie z § 6 ust. 1 i 2 załącznika do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy środki ochrony indywidualnej powinny być stosowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Z wyłączeniem szczególnych i wyjątkowych sytuacji – zgodnie z instrukcją przekazaną przez pracodawcę. W razie potrzeby, w celu zapewnienia właściwego używania środków ochrony indywidualnej pracodawca powinien zorganizować pokazy wymaganych środków na stanowiskach pracy. Należy również pamiętać, że pracodawca, określając zasady użytkowania danego środka ochrony indywidualnej przez pracownika, w tym wykonywanie kontroli i konserwacji, powinien korzystać z instrukcji uzyskanej od producenta danego ŚOI. Instrukcja powinna być zrozumiała dla pracowników.
Możemy w tym miejscu przypomnieć, co producent lub jego upoważniony przedstawiciel powinien zawrzeć w dostarczanej instrukcji:
[...]