Dbajmy o pracowników w czasie upałów!

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek przypomina m.in. o przestrzeganiu przepisów gwarantujących pracownikom zimne napoje podczas trwających upałów. Zatem dbajmy o pracowników w czasie upałów!

Pamiętajmy i dbajmy o pracowników w czasie upałów! O czym powinien pamiętać pracodawca? Obowiązek zapewnienia zimnych napojów powstaje przy temperaturze przekraczającej 25 stopni C na otwartej przestrzeni oraz 28 stopni C w pomieszczeniach pracy. Pracodawca powinien udostępniać nieodpłatnie, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.

Dostęp do wody bieżącej

Przy pracach brudzących wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika. Przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć przede wszystkim możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. 

Należy pamiętać o używaniu i utrzymywaniu w stałej sprawności i czystości urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Ważne jest również zabezpieczenie okien przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. poprzez rolety i żaluzje.

Prace szczególnie niebezpieczne

Główny Inspektor Pracy przypomina o obowiązku zwrócenia szczególnej uwagi na warunki pracy osób wykonujących prace szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy pamiętać o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych. Głównie chodzi o pomieszczenia, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza -65%.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.