Czynniki psychofizyczne
Lekceważenie zagrożeń jakie mogą wywołać czynniki psychofizyczne w środowisku pracy może mieć bardzo duże konsekwencje. Obciążenia fizyczne i psychiczne wpływają przede wszystkim na efektywność i jakość naszej pracy oraz nasze zdrowie. Jak zatem prawidłowo podejść do tematu czynników psychofizycznych?
Bagatelizowanie czynników psychofizycznych w miejscu pracy może prowadzić m.in.: do stresu, zaburzeń w funkcjonowaniu, utraty zdrowia psychicznego. W skład zagrożeń psychofizycznych zalicza się: obciążenie fizyczne (statyczne i dynamiczne), obciążenie umysłu, niedociążenie lub przeciążenie percepcyjne, obciążenie emocjonalne.
Obciążenie fizyczne pracą
Obciążenie fizyczne pracą polega na angażowaniu do wysiłku mięśni szkieletowych, które są połączone z elementami szkieletu i w wyniku skurczów mięśniowych powodują ruchy jego poszczególnych elementów względem siebie. Skurcze mięśniowe dzielimy m.in. na:
- izotoniczne – gdy zmienia się długość mięśnia przy stałym poziomie napięcia mięśniowego (wynikiem skurczu jest ruch),
- izometryczne – gdy wzrasta napięcie mięśnia przy stałej jego długości, a wynikiem nie jest ruch, ale utrzymanie części ciała w stałym położeniu, np. trzymanie ciężarów,
- auksotoniczne – w trakcie których następuje zmiana długości i napięcia mięśni (np. przy chodzeniu, bieganiu).
Obciążenie fizyczne pracą dzielimy na: dynamiczne i statyczne. Przy jednakowym wysiłku energetycznym mniej uciążliwe dla organizmu jest obciążenie dynamiczne pracą (przewaga skurczów izotonicznych) niż obciążenie statyczne (przewaga skurczów izometrycznych). W przypadku obciążenia statycznego następuje zwężenie naczyń krwionośnych, w wyniku czego przepływa przez nie mniejsza ilość krwi. To [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!