Bezpieczny transport wewnętrzny. Co należy wiedzieć?
Transport wewnętrzny w zakładzie jest elementem procesu produkcyjnego. Zadaniem transportu jest wykonywanie czynności związanych z przemieszczaniem materiałów, surowców, wyrobów gotowych oraz maszyn i urządzeń technicznych.
Do zadań transportu należy więc: dostawa surowców i materiałów pomocniczych do magazynów, rozprowadzanie surowców do poszczególnych oddziałów, dostawa gotowych produktów do magazynu, odprowadzanie gotowych wyrobów do użytkowników, przewożenie odpadów itp. Transport wewnętrzny obejmuje takie czynności, jak: ładowanie i rozładowywanie, przenoszenie, przesuwanie, przewożenie, przeładowywanie. Czynności te mogą być wykonywane ręcznie lub za pomocą mechanicznych środków transportu.
Właściwie przystosowana droga
Ważnym zagadnieniem w transporcie jest właściwie przystosowana i usytuowana droga, po której poruszają się środki transportowe. Drogi przejazdu należy oświetlić zgodnie z odpowiednimi normami i oznakowane zgodnie z przepisami o ruchu na drogach publicznych. Szerokość jezdni, o odpowiedniej nawierzchni, należy dostosować do szerokości wózków i wymiarów przewożonych ładunków. Pomosty umieszczone na drodze przejazdu wózków powinny mieć oznaczoną nośność. Szybkość pojazdu na pomostach i rampach nie może przekraczać 5 km/h.
Transport wewnętrzny - podział
Transport wewnętrzny (wewnątrzzakładowy) można podzielić na ręczny i mechaniczny. W transporcie ręcznym jako urządzeń pomocniczych używa się przeważnie paletowych wózków podnośnikowych, zwykłych wózków dwukołowych i czterokołowych oraz taczek. W transporcie mechanicznym wewnątrz zakładu najczęściej używa się różnego rodzaju przenośników, dźwignic i wózków jezdniowych. Większość mechanicznych ur...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych