Lokale, w których można prowadzić żłobek lub klub dziecięcy − zmiany wymagań z zakresu bezpieczeństwa pożarowego
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Jakie powinny zostać spełnione przy tworzeniu żłobków i klubów dziecięcych. W świetle znowelizowanego Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych.
1 sierpnia 2017 roku weszła w życie Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia dziennego [1], która przewiduje między innymi wprowadzenie zmian, mających na celu ułatwienie zakładania i prowadzenia instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Na podstawie art. 25 ust. 2 tej ustawy, minister właściwy do spraw rodziny w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia, został upoważniony do określenia, w drodze rozporządzenia. Wymagań lokalowych, a także sanitarnych, jakie musi spełnić lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy. Uwzględniając konieczność zapewnienia opieki odpowiedniej jakości, warunków ochrony przeciwpożarowej, a także liczbę dzieci, nad którymi jest sprawowana opieka. W związku z powyższym od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje znowelizowane Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełnić lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub punkt przedszkolny [2].
Gdzie można stworzyć żłobek lub klub dziecięcy?
Znowelizowane Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej [2] stanowi, że lokal, w którym przewiduje się utworzenie żłobka lub klubu dziecięcego, powinien znajdować się w budynku lub części budynku rozumianej jako odrębna strefa pożarowa, zaliczonym do jednej z [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!