Bezpieczeństwo maszyn – dopuszczenie do pracy
Bezpieczeństwo pracy przy obsłudze maszyn jest bardzo ważnym elementem w każdym zakładzie pracy. Nie ma takiej branży czy zakładu pracy, gdzie pracownik nie używa maszyn. Dlatego zapewnienie ich bezpiecznej obsługi jest jednym z podstawowych zadań osób zarządzających w firmie. Jak zatem pracodawca powinien dbać o bezpieczeństwo maszyn?
Już w dwóch podstawowych aktach prawnych takich jak Kodeks pracy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy znajdziemy zapisy dotyczące takich kwestii, jak bezpieczeństwo maszyn.
Wg art. 215 Kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie stosowania maszyn i innych urządzeń technicznych tak, aby zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed: urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy, a także uwzględniały zasady ergonomii.
Z kolei zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bhp „montaż, demontaż i eksploatacja maszyn, w tym ich obsługa, powinny odbywać się przy zachowaniu wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, uwzględniających instrukcje zawarte w dokumentacji techniczno-ruchowej”. Myślę, że warto przypomnieć również inne wymagania dotyczące maszyn, a dokładnie to, jak wygląda podział na maszyny tzw. „stare” i maszyny nowe. Jest to ważne, ponieważ jest bardzo dużo zakładów pracy, które posiadają już nowoczesny park maszynowy, ale posiadają również stare sprawdzone maszyny.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!