Apteczki pierwszej pomocy
Apteczki są istotnym elementem systemu pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy. Jeśli nie będą one dobrze wyposażone, a wiedza pracowników na temat ich umiejscowienia będzie znikoma, to niemożliwe będzie udzielenie odpowiedniej pomocy poszkodowanemu.
Konieczność wyposażenia zakładu pracy w apteczki pierwszej pomocy wynika wprost z przepisów prawa, zarówno z Kodeksu pracy (Dz.U. 1974, nr 24, poz. 141), jak i Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 1997, nr 129, poz. 844), które stanowi doprecyzowanie zapisów ustawy. § 44 wymienionego rozporządzenia mówi, że:
- „Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić:
- punkty pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzielaniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne ze względu na ostre działanie toksyczne;
- apteczki w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.
- Liczba, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek trzeba ustalić w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.
- Obsługa punktów i apteczek, o których mowa w ust. 1, na każdej zmianie jest obowiązek powierzania wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.
- W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, trzeba wywiesić instrukcje [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!