Jak analiza wideo może poprawić bezpieczeństwo w miejscach pracy?
Według danych GUS-u, w pierwsze sześć miesięcy ubiegłego roku Polacy doświadczyli ponad 27900 wypadków w miejscach pracy. Rozwiązania technologiczne dają ogromne możliwości poprawy tych statystyk. Jednym z nich jest analiza wideo.
Choć dalej czekamy na raport za cały rok 2022, już podsumowanie pierwszego półrocza nie napawa optymizmem. Wyniki pokazują, że jest gorzej o 2,6% względem roku 2021. Najwięcej wypadków zdarzyło się w branżach powiązanych z przetwórstwem przemysłowym, górnictwem oraz dostawą wody. Regularne kursy BHP znacząco podnoszą świadomość tego, co jest złym wyborem czy nie odpowiednim zachowaniem w miejscu pracy, nadal nie jest to jednak wystarczające rozwiązanie. Wciąż dużo wypadków jest następstwem błędu ludzkiego. Rozwiązaniem, które może skutecznie pomóc w zapobieganiu wypadkom w miejscu pracy, jest analiza wideo.
Analiza wideo
Kamery, głównie kojarzone z systemem tradycyjnego monitoringu, mogą dbać o bezpieczeństwo na zupełnie innych poziomach, znacznie wykraczający poza podstawowy dozór. Połączenie rejestracji obrazu z bieżącą analizą za pomocą sztucznej inteligencji może np. wykryć zagrożenie i śledzić je nawet w całkowitych ciemnościach.
– Obecne rozwiązania dozoru wizyjnego dają o wiele więcej możliwości zakładom pracy niż jeszcze dekadę temu – mówi Dagmara Pomirska z Axis Communications. – Dziś dbanie o bezpieczeństwo pracowników to nie tylko identyfikowanie nieproszonych gości przez pracowników ochrony śledzących sytuację na monitorach, ale także wykrywanie dymu, ognia czy nawet złego ustawienia maszyn. To wszystko dzięki sztucznej inteligencji, która w przeciwieństwie do człowieka jest zawsze czujna i nie odczuwa zmęczenia.
Dozór spoglądający w przyszłość
System analizy wideo potrafi monitorować nie tylko odpowiednie obłożenie stanowisk pracy (i powiadamiać czy oraz jak bardzo został przekroczony limit w danym miejscu), ale także przygotowanie pracowników. Algorytm jest w stanie znaleźć osobę np. nieodpowiednio ubraną. Jeśli pracownik zapomni nałożyć odzież ochronną bądź kask, system od razu wyśle alert i wywoła odpowiednią reakcję, chroniąc jednocześnie pracownika przed niebezpieczeństwem.
Kamery pracujące 24/7 wykrywają zmiany temperatury w konkretnych punktach pomieszczenia, dzięki czemu można zawczasu zauważyć, że któraś z maszyn zaczyna się przegrzewać, bądź szybko zlokalizować źródło ognia. Innowacyjne rozwiązania wideoanalityczne są także połączone z systemem przeciwpożarowym, co skraca czas reakcji między zauważeniem problemu, a zgłoszeniem go.
Analityka audio
Nowe rozwiązania analityki audio umożliwiają z kolei wykrycie krzyku bądź płaczu, a także dźwięku rozbitego szkła. Pozwala to na błyskawiczne zlokalizowanie problemu, nawet gdy poszkodowany pracownik nie ma możliwości zgłoszenia incydentu. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym mikrofonom i głośnikom, ten sam system może być także używany do komunikowania się z pracownikami jako intercom, a nawet odtwarzania muzyki, która może wpłynąć pozytywnie np. na produktywność.
Z odpowiednio dobranymi rozwiązaniami analitycznymi, systemy dozoru mogą także wykrywać nieprawidłowości w produkcji, takie jak śruba przekręcona o jeden obrót za bardzo czy brakująca butelka w kartonie pakowanym do wysyłki. Możliwości wykorzystania tej technologii pojawia się coraz więcej. Dzięki niej zakłady pracy mogą stać się miejscem bezpiecznym pod każdym względem, przy stałym zwiększaniu wydajności produkcji. Automatyzacja, charakterystyczna szczególnie dla przemysłu 4.0, może potencjalnie nie tylko wyręczać pracownika lub wspierać jego pracę, ale przede wszystkim chronić go przed wypadkami.
Źródło: Axis Communications
Przeczytaj również: Zabezpieczenie pracy w pojedynkę