Zmiany regulacji prawnych dotyczących BHP w dobie koronawirusa

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest dbanie o dobro i bezpieczeństwo swoich pracowników. Czas pandemii nie zwalnia go z tego obowiązku, a wręcz przeciwnie. W artykule przybliżamy najważniejsze zmiany prawne dotyczące BHP w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Czasy, w których aktualnie przyszło nam się odnaleźć, są trudne. BHP w dobie koronawirusa to duże wyzwanie. W życie zostały wprowadzone mnogie ograniczenia, nakazy i zakazy. W Polsce został ogłoszony stan pandemii. Wszystkie sektory gospodarki zwolniły. Dla wielu świat się zatrzymał. Co prawda widzimy już kolejne etapy tzw. odmrażania gospodarki, jednak wiele obostrzeń zostaje zachowanych, szczególnie w ramach BHP. Kogo dotyczą? W szczególności sektorów wytwórczych, budowlanych, spedycyjnych, przemysłowych – one nie zwolniły. Dzięki nim zwyczajni konsumenci mogą robić zakupy, korzystać z wielu dóbr. Wyżej wymienione funkcjonują, jednak również z wieloma ograniczeniami. Należy podkreślić, że obowiązkiem pracodawcy jest dbałość o dobro i bezpieczeństwo pracownika. Czas pandemii nie zwalnia go z tego obowiązku, a wręcz przeciwnie – pracodawca zobowiązany jest dostosować swoje działania do panującej sytuacji. Nierzadko wymaga to działań wykraczających poza te wykonywane w czasach sprzed ogłoszenia stanu pandemii.

Praca zdalna a BHP w dobie koronawirusa

W pierwszej kolejności pracodawca ma obowiązek, w miarę możliwości danego stanowiska, zlecić pracownikowi wykonywanie pracy określonej w umowie o pracę, przez czas określony, poza miejscem jej stałego wykonywania, tzw. pracę zdalną. O powyższym mówi art. 3 tzw. specustawy, czyli Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.