Zbiorowe zatrucie w zakładzie utylizacji odpadów

Przedstawiona analiza dotyczy zbiorowego wypadku przy pracy, do którego doszło w zakładzie utylizacji odpadów. Trzech pracowników zmarło na skutek zatrucia siarkowodorem. Jakie były przyczyny wypadku?

W zakładzie utylizacji odpadów z terenu woj. warmińsko-mazurskiego doszło do zbiorowego wypadku przy pracy, w wyniku którego wskutek zatrucia siarkowodorem zmarło trzech pracowników. Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, który badał zdarzenie, jakim było zbiorowe zatrucie, stwierdził, że pracownicy weszli do zbiornika z odpadami zwierzęcymi, nie stosując jakichkolwiek środków ochrony indywidualnej. Ponadto okazało się, że zarówno personel, jak i kierownictwo firmy nie zdawali sobie sprawy z możliwości wystąpienia w zbiornikach na odpady toksycznych gazów, m.in. siarkowodoru. Poza tym nie działała mechaniczna wentylacja wyciągowa, której zadaniem było odprowadzanie gazów z miejsca składowania odpadów.

Okoliczności wypadku

Przebieg wydarzeń ustalono na podstawie zabezpieczonych zapisów monitoringu, zeznań świadków oraz ustaleń Państwowej Straży Pożarnej.

W hali przyjęcia surowca (odpady drobiowe kat. III – wnętrzności, łapy itp.) znajdowały się dwie muldy (zbiorniki) o pojemności 100 m3 i 80 m3. W obu zbiornikach znajdowały się odpady w postaci płynnej masy.

Pobranie próbki

Rano w dniu zdarzenia do zakładu przyjechały dwie ciężarówki z surowcem, które zostały wyładowane do większego zbiornika, w którym znajdował się już materiał dostarczony wcześniej – poprzedniego dnia. Wkrótce potem koło muldy zjawił się brygadzista z workiem foliowym w celu pobrania próbki przywiezionych odpadów, ponieważ ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.