32. edycja konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy
Dobiegła końca 32. edycja konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pt. „Budownictwo XXI wieku”. Podczas uroczystości, która odbyła się 26 września br. w nowoczesnych laboratoriach badawczych TECH-SAFE-BIO Warszawie zostały ogłoszone nazwiska laureatów i nastąpiło otwarcie wystawy pokonkursowej.
Czytaj także: Wellbeing – nadzieje na poprawę
Laureaci 3 nagród głównych:
- I nagroda– Aleksandra Kortas – plakat „Wypadki w budownictwie”
- II nagroda – Kacper Brzezicki – plakat „Uwaga! (Po szklanie)”
- III nagroda– Łukasz Kliś – plakat „Lepiej uważaj”
Laureaci wyróżnień:
- Jacek Kaliński – plakat „Bricks cube”
- Wojciech Kucia – plakat „Budynek”
- Michał Łącki – plakat „Wielbłąd budowlany”
- Wojciech Zabel – plakat „O tym nikt nie mówi”
- Natalia Zelner – plakat „Odpowiedzialność”
W 26-letniej historii konkursu tematykę budownictwa podejmowano w 2001 r. Jednak ostatnie dwie dekady przyniosły tak wiele zmian procesie pracy, że millenijne budownictwo niewiele ma wspólnego ze współczesnym. Jednak pewne problemy wskazane przez twórców plakatów w 2001 roku wciąż pozostają aktualne. Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 171 prac, spośród których jury wybrało 50 prac na wystawę pokonkursową, a także do katalogu. Autorzy tych prac reprezentują 27 uczelni artystycznych lub wydziałów artystycznych uczelni wyższych, z kraju, a także zagranicy.
W mojej ocenie temat tej edycji konkursu był trudny, a także wymagał dogłębnego przemyślenia; przeanalizowania zaproponowanego tematu, tak aby finalnie przetworzyć przyjęty problem czy temat na formę syntetyczną, jaką jest plakat. Ale twórcy prac stanęli na wysokości zadania – ocenia dr Marek Osman, członek jury konkursowego reprezentujący Wydział Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dzięki temu z plakatów, które były nadesłane na konkurs, po wyselekcjonowaniu tych regulaminowych 50 udało się stworzyć bardzo spójną kolekcję. Na wysokim poziomie merytorycznym, a także artystycznym. Mam na myśli wystawę i towarzyszący jej katalog. Plakat to wymagający reprezentant sztuk wizualnych, tym bardziej doceniam podejście twórców plakatów do zaproponowanego w tym roku tematu.
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace, poza niewątpliwymi walorami artystycznymi, sygnalizują przede wszystkim ważny problem społeczny. Na jaki składają się z całą pewnością negatywne konsekwencje pracy z pominięciem zasad bezpieczeństwa.
Moim plakatem starałam się unaocznić problem coraz większej ilości wypadków w budownictwie. Czasem zwykła nieostrożność lub nieprawidłowości w pracy oznaczają utratę zdrowia, a nawet życia. Symbol przedstawiony na plakacie ma zwrócić uwagę na wysoką śmiertelność w tej dziedzinie gospodarki – wyjaśnia Aleksandra Kortas, laureatka I nagrody w konkursie.
Autorzy tegorocznych plakatów przyjęli holistyczne podejście do problemu bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Pokazując całe spektrum nieprawidłowości, jakie prowadzą do niechlubnych statystyk wypadkowych. Od zaburzeń w zakresie organizacji pracy i zarządzania pracą, aż do świadomego omijania norm i przepisów z zakresu bhp przez pracowników – podsumowuje edycję Agnieszka Szczygielska, kuratorka konkursu.
Plakaty zgłoszone na konkurs zostały w tym roku ocenione przez interdyscyplinarne jury pod przewodnictwem prof. Władysława Pluty. Podczas posiedzenia, które odbyło się 22 czerwca br. w Warszawie, plakaty oceniali przedstawiciele: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Szkoły Filmowej w Łodzi, Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego, Muzeum Plakatu w Wilanowie, a także Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Głównego Inspektora Pracy, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Konkurs na plakat bezpieczeństwa pracy jest organizowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, we współpracy z ASP w Krakowie, w Łodzi, a także w Warszawie. Konkurs został objęty patronatem honorowym: Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Głównego Inspektora Pracy.
Wystawa będzie prezentowana w budynku Instytutu do 6.11.2023 r. A już od 9.11.2023 r. przez kolejny miesiąc będzie prezentowana w Galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Konkurs zorganizowano w ramach VI etapu programu wieloletniego pn. „Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy”, finansowanego w zakresie zadań służb państwowych ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (zadanie nr 7.ZS.10 pt. „Wsparcie budowania kultury bezpieczeństwa pracy poprzez upowszechnianie wśród pracowników i pracodawców elementów komunikacji wizualnej”). Koordynator Programu: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.
Może Cię także zainteresować: Stoen Operator zwiększa bezpieczeństwo ekip terenowych