Wywóz szczepionek przeciwko COVID-19 poza UE

Jak wygląda wywóz szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 poza Unię Europejską? Czy jest wymagane pozwolenie? Komisja Europejska wydała Rozporządzenie.

Komisja Europejska wydała Rozporządzeniem (UE) 2021/111 z dnia 29 stycznia 2021 r. uzależniające wywóz niektórych produktów od wydania pozwolenia na wywóz. Jego efektem jest konieczność posiadania pozwolenia na wywóz szczepionek przeciwko koronawirusom związanym z SARS (gatunki SARS-CoV).

Rozporządzenie nie dotyczy wywozu m.in. w poniższych sytuacjach, które wiążą się z  realizacją zasady solidarności (art 1 ust. 5):

  • kryzysów humanitarnych,
  • wywozu w ramach programu na rzecz globalnego dostępu do szczepionki przeciwko COVID-19 (COVAX),
  • wywozu do państw o niskim i średnim niższym dochodzie.

Decyzja w sprawie wywozu szczepionek będzie rozpatrzona nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych od momentu złożenia wymaganych dokumentów. W wyjątkowych sytuacjach, termin można przedłużyć o kolejne dwa dni robocze. Rozporządzenie obowiązuje do 31 marca 2021 r., czyli do momentu osiągnięcia w UE pełnej zdolności produkcyjnej szczepionek przeciwko COVID-19 oraz ograniczeniu ryzyka ich braku i przekierowywania dostaw.

W sprawie uzyskania zezwolenia, należy kontaktować się z Panią Ines Sobstyl z Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Poniżej link do Rozporządzenia w języku polskim:

Rozporządzenie (UE) 2021/111 z dnia 29 stycznia 2021 r. uzależniające wywóz niekt...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
zaloguj się zarejestruj się

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.