Wypalenie zawodowe w kontekście jednostkowego dobrostanu i bezpieczeństwa pracy

Wypalenie zawodowe dotyka coraz większej liczby pracowników. Jak należy mu zapobiegać?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny występowania wypalenia zawodowego,
  • jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu,
  • na czym polega urlop sabbatical.

W ostatnich latach zjawisko wypalenia zawodowego jest silnie obecne w przestrzeni publicznej, pod dyskusję poddaje się jego przyczyny, następstwa: krótko- i długofalowe, jednostkowe i społeczne. Uczestnikami tego dialogu są wszyscy uczestnicy rynku pracy, pracownicy, pracodawcy, przedstawiciele służ BHP. Istotne opinie wypowiadają reprezentanci świata nauki, autorzy szeregu opracowań poświęconych temu zagadnieniu. Efektem aktywnej postawy badaczy stało się rozpoznanie zjawiska, jego konsekwencji, natury, specyfiki, możliwości radzenia sobie z nim i zapobiegania mu. Czym jest wypalenie zawodowe?

Zaangażowanie sił przedstawicieli różnych środowisk jest konieczne, bowiem – jak pokazują badania – coraz większa skala zjawiska obejmuje swoim zasięgiem zróżnicowane sektory i branże rynku pracy. Według danych z raportu Dobrostan psychiczny w pracy, opracowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden, aż dwie trzecie pracowników zaobserwowało u siebie w ciągu ostatniego roku symptomy wypalenia zawodowego – głównie zmęczenie pracą i brak przyjemności z wykonywanych obowiązków. Jednocześnie aż 43% respondentów wiąże ten fakt z pandemią COVID-19 [1]. W świetle dostępnych danych problemu nie wolno l...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.