Wypadki w piekarniach

Do jakiego typu wypadków dochodzi w piekarniach? Nie zawsze są one powiązane z wysoką temperaturą. W jednym z omawianych przypadków pracownicy zatruli się tlenkiem węgla, w drugim poszkodowany złamał rękę podczas obsługi maszyny.

Zagrożenia wypadkowe, a w konsekwencji wypadki w piekarniach wynikają nie tylko z wysokiej temperatury powiązanej z procesem technologicznym. W niniejszym artykule opisano dwa zdarzenia – w pierwszym przypadku pracownicy piekarni doznali zbiorowego zatrucia tlenkiem węgla, a w drugim poszkodowany doznał złamania ręki podczas obsługi maszyny do mieszania ciasta.

Zbiorowe zatrucie

W piekarni doszło do zbiorowego wypadku przy pracy – pięcioro pracowników uległo zatruciu tlenkiem węgla. Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, który badał to zdarzenie, stwierdził, że doszło do niego z powodu awarii wentylatora palnika pieca piekarniczego oraz celowego niepodłączenia przewodu odprowadzającego spaliny do otworu wentylacyjnego (komina). Pracodawca dogrzewał w ten sposób pomieszczenia pracy. Pracownicy prawdopodobnie uniknęliby zatrucia, gdyby w piekarni były czujniki czadu.

Wypadek miał miejsce w pomieszczeniu produkcyjnym piekarni, gdzie w dniu zdarzenia przebywało pięć osób zatrudnionych na stanowiskach pracy piekarza i cukiernika wykonujących normalne czynności, tzn.: obsługujących mieszałkę, przygotowujących ciasto do wypieku czy obsługujących piec piekarniczy. Praca przebiegała normalnie do godzin wieczornych, kiedy to poszkodowani zaczęli odczuwać zawroty głowy, słabość, mdłości i zmianę rytmu serca.

W związku z nasileniem się objawów jeden z pracowników polecił źle czującym się osobom pójść do szatni, żeby odpoczęły. Ponieważ objawy nie ustępowały,...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.